Göz altı morlukları neden olur?

Göz altı morlukları, her yaşta görülebilir. Başlıca sebebi yaşın ilerlemesi olarak gösterilse de uzmanlar, morlukların yalnızca bir cilt problemi olarak değerlendirilmemesi gerektiği konusunda uyarıyor.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Hande Ulusal, göz altı morluklarının nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verdi.

”Yalnızca bir cilt problemi olarak değerlendirilmemeli”

Gözaltı morlukları yalnızca bir cilt problemi olarak değerlendirilmemeli. Bu sorun bir semptom olarak vücudun genetik ve çevresel faktörlerden kötü etkilendiğine, saman nezlesi, rinit ve konjonktivit gibi alerjik reaksiyonlara işaret olabilir. Mor halkalar, genetik bir rahatsızlık olarak da ortaya çıkabilir. Mor halkalar, kozmetik ürünlerle geçici olarak kapatılabilir ama bu semptomların dikkate alınmaması bütünsel sağlık açısından sakıncalı.

Gözaltı morluklarının başlıca sebebi yaşın ilerlemesi olarak gösterilse de genetik ve çevresel faktörlerin etkisiyle her yaşta görülebiliyor. Sağlıksız beslenmenin yanı sıra, protein, demir, C vitamini gibi eksiklikler mor halkaların oluşmasına zemin hazırlar. Genetik göz altı morluğunun yanı sıra aşırı stres, uykusuzluk ve bilgisayar karşısında uzun  süre geçirme de göz altı morluğuna neden olabilir.

Tedavinin ilk aşaması 

İlk etapta beslenme ve uyku düzeninin gözden geçirilmesi gerekiyor. Sağlıklı beslenme biçiminin benimsenmesi ve uykunun düzene oturtulması tedavinin ilk aşamasını oluşturuyor. Ardından ileri teknolojilerin gücünden faydalanarak, gözaltı morluklarının uzun süren etkili sonuç verecek şekilde tedavi edilmesi mümkün. Eyelit gibi en yeni tedavi yöntemleriyle artık genetik gözaltı morluğu bile tedavi edilebiliyor.

(Visited 37 times, 1 visits today)