Gençlerden ”Öyle Söyleme” elçileri aranıyor

Abdi İbrahim Otsuka, gençler arasından ”Öyle Söyleme” elçileri arıyor. Ruhsal hastalıklar yaşayan bireylere yönelik dilde damgalamayı önlemeyi amaçlayan,”Öyle Söyleme” hareketinin kapsamı genişletiliyor. Lise ve üniversitede okuyan 50 öğrenci, dilde damgalamaya karşı harekete geçmek üzere yetiştirilecek.

Abdi İbrahim Otsuka,  ruhsal hastalıklar yaşayan bireylere yönelik dilde damgalamayı önlemeyi amaçlayan ve geçen yıl başlatılan ”Öyle Söyleme” hareketinin kapsamını genişletiyor. Ve yetiştirilmek üzere, dilde damgalamaya karşı harekete geçecek gençler arıyor.

”50 gönüllü elçi yetiştirilecek”

Abdi İbrahim Otsuka, toplumun tüm kesimlerini, günlük dilde kullanılan ve damgalama içeren hatalı söylemler konusunda farkındalığa davet edecek, ‘dilde değişim’ çağrısı yapacak gençler arıyor. Science of Impact, iş birliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında verilecek eğitimlerle, gençleri ruhsal hastalık yaşayan bireylere karşı gösterilen olumsuz davranış ve dilin yıkıcı etkilerine dair bilinçlendirmek amaçlanıyor.

Proje kapsamında lise ve üniversitelerden 50 öğrenci, Öyle Söyleme Elçisi olarak yetiştirilecek. ”Öyle Söyleme” hareketinin elçisi olmak isteyen gençler, 20 Şubat 2021 tarihine kadar http://gormezdengelmeyelim.com/ adresine başvuruda bulunabilecek.

Eğitimler 1.5 ay sürecek

Gençler 1,5 ay sürecek olan eğitim programında uzman psikologlardan online platform üzerinden eğitim alacak. Paylaşım çemberi ve yaratıcılık atölyesi gibi etkinliklere katılacak. Katılımcıların, ruhsal hastalıklar yaşayan bireyleri ötekileştiren ve toplum dışına iten dil ve davranış alışkanlıklarının değiştirilmesi için aksiyon almaları sağlanacak. Gençlerin özel tasarlanmış eğitimler sonrasında, projeyi en az 5 arkadaşına anlatmaları gerekecek. Eğitim süresince gençlerden yetkinlik ve yaratıcılıkları doğrultusunda konuyla ilgili kısa film, blog gibi içerikler üretmesi de istenecek.

Eğitime katılacak olan gençler, ruh ve sinir hastalıkları, empati ve iletişim gibi konular hakkında bilgi sahibi olacaklar.  Eğitim sonrasında gönüllü olarak projede yer alacak gençlere Abdi İbrahim Otsuka tarafından ”Öyle Söyleme Elçisi Sertifikası” verilecek.

”Arkadaşlarımızı, ailelerimizi  damgalayıcı söylemlerden uzak durmaya çağırıyoruz”

Abdi İbrahim Otsuka Şirket Yöneticisi Elif Elkin, projeye ilişkin şunları söyledi:

Arkadaşlarımızı, ailelerimizi ve iş çevremizdeki herkesi, günlük dilde ruhsal hastalıklara atıfta bulunan damgalayıcı söylemlerden uzak durmaya, bu tip söylemlerin farkında olmaya davet ediyoruz. Özellikle hasta ve hasta yakınlarının yaşadıkları zorluklar konusunda empati yaparak ve günlük dildeki hatalı kalıplara karşı daha dikkatli olarak hareketimize katılmalarını rica ediyoruz. Gençler, toplumsal konularda çok duyarlı ve etkili. Biz de dildeki ayrımcılığı ortadan kaldırmak için onların enerjisine güveniyoruz. 

(Visited 18 times, 1 visits today)