Gebelikte şeker hastalığı önlenebilir mi?

Türkiye’de gebelik diyabeti oldukça yüksek. Araştırmalara göre, her 7 gebe kadından birinde gebelik diyabeti görülüyor. Gebelik diyabetinden korunmak mümkün mü, bunun için neler yapılmalı? 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç Dr. Emre Pabuçcu,  anne adaylarını endişelendiren gebelik diyabetinden korunma yolları hakkında bilgi verdi:

Kan şekeri hiç yükselmemiş kadınlarda da görülebilir 

Daha önce kan şekeri hiç yükselmemiş kadınlarda da gebelik diyabeti görülebiliyor. Gebelik hormonlarının etkisiyle artan kan şekeri, eğer annenin beslenme ve egzersiz alışkanlıklarıyla bir düzeyde dengede kalırsa diyabet oluşmaz. Ancak herkesin pankreası aynı düzeyde bu olayı dengeleyemez ve kan şekeri aşırı yüksek kalırsa sorunlar oluşmaya başlar.

Bu durumu nasıl anlayabiliriz?

Gebeliğin şeker hastalığı anlamında özellikle riskli sayılan 26’ıncı haftasından itibaren 50 veya 75 gr şeker yükleme tarama/tanı testiyle risk altındaki anne adayları saptanır ve önlem alınır.

Şeker yüklemesi konusuna sıcak bakmayan ancak alttan alta diyabet durumu geliştiren anne adayları ise ciddi risk altında olacaklardır. Çünkü tanımlanamayacak ve önlemler alınamayacaktır. Bu nedenle ulusal ve uluslararası kılavuzlar, riskli gruplarda şeker taramasını önermektedir. Biz de öneriyoruz.

Gebelik diyabetinden korunmak için bunları yapın

Dengeli ve yeterli şekilde beslenmenin alışkanlık haline getirilmesi gerekir. Gün içinde 2-3 saat aralıklarla ana ve ara öğün olarak, 6 öğün tüketilmelidir. Bu beslenmenin içinde sağlıklı besinler belirli ölçülerde olmalıdır. Bunun için diyabet beslenme piramidinden yararlanılabilir.
Kuru baklagiller, sebzeler, meyveler ve tahıllarda olan posa ihtiyaç kadar tüketilmelidir.
Kan şekerinin kontrol edilemediği duruma gelmesini önlemek için, karbonhidrat tüketiminin sınırlandırılması gerekir. Karbonhidratlı besinlerin fazla tüketilmesi, kan şekeri dengesini bozan bir etken olarak kabul edilmektedir.
Kırmızı et tüketimi sınırlandırılmalı, balık ve beyaz et tüketimi tercih edilmelidir. Bunlar kızartma yapmak yerine, ızgara ve buğulama olarak tüketilmelidir.
Katı yağ tüketiminden kaçınılmalı, aşırı yağ tüketilmemelidir. Özellikle kilosu fazla olan kişiler yağ tüketimini daha az seviyede yapmalıdır.
Bebeklerin ilk 6 ay anne sütüyle beslenmesi, diyabet riskini azaltmaktadır.
Kilonun ideal oranda tutulması gerekir. Diyabet hastaları genellikle aşırı kilolu kişilerden oluşur. 
Düzenli bir egzersiz planı yapılmalıdır. Sportif faaliyetler kişinin özelliklerine göre değerlendirilmelidir. 
Sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.
Stresten kaçınılmalıdır. Stres kişilerde yüksek tansiyon, damar sertliği, kalp hastalıkları gibi sorunlara neden olarak, genel sağlığı olumsuz etkileyen nedenlerden biridir. 
Düzenli bir uyku düzeni sağlanmalıdır.

(Visited 10 times, 1 visits today)