Dünyadan Covid-19 haberleri: Fransa Başbakanı Covid oldu

Fransa Başbakanı Covid’e yakalandı, Belçika Başbakanı ve bakanlar karantinaya girdi.

Belçika’da temaslarda bulunan Fransa Başbakanı Castex’in Covid-19 testi pozitif çıkınca Belçikalı mevkidaşı, Fransız ve Belçikalı bakanlar karantinaya alındı.

AjansBizim haberine göre, Fransa Başbakanı Jean Castex, Belçika ziyaretinden döndükten sonra yaptırdığı Covid-19 testi pozitif çıktı.

Belçikalı mevkidaşı Alexander de Croo ve en az 10 Fransız bakan ile Belçikalı bakanlar, dün Brüksel’de Castex ile görüştükten sonra derhal karantinaya girmek zorunda kaldılar.

Castex’in ofisinden yapılan açıklamada, Başbakan’ın önümüzdeki 10 gün içinde faaliyetlerini karantina altında sürdürmek için programını değiştireceği belirtildi.

Açıklamada, Castex’in kızlarından birinin testinin pozitif çıkması üzerine, Başbakan’ın hemen bir PCR testi yaptırdığı kaydedildi.

Belçika Başbakanı’nın ofisinden yapılan açıklamada da, Başbakan de Croo’nun test yaptıracağı ve sonucu beklerken karantinaya girdiği belirtilerek, ”Başbakan de Croo, güvenlik görüşmeleri için Fransa başbakanını kabul ettiğinden beri faaliyetlerine derhal ara verdi” denildi.

Belçika Başbakanı ile birlikte dışişleri, savunma, adalet ve içişleri bakanları da karantina altında olacak.

56 yaşındaki Fransız Başbakan, ilkbaharda iki doz aşı aldı ve daha önce hiç testi pozitif çıkmamıştı.

Fransa nüfusunun yüzde 75’i aşılanırken, son haftalarda koronavirüs enfeksiyonlarının sayısı hızla arttı.

 

(Visited 5 times, 1 visits today)