Doğum sonrası hangi estetik operasyon, ne zaman yapılabilir?

Gebelik süreci ve doğum sonrasında vücutta bir takım deformasyonlar meydana gelebilir. Bu durumdan memnun olmayanlar bir süre sonra göğüs, karın, vajina ve bel simidi için çareler aramaya başlar. Ancak uzmanlar uyarıyor, ”Eğer hamilelik sonrası vücudunuzdan memnun değilseniz ve bir estetik operasyona ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, doğumdan sonra en az altı ay bekleyin. ”

Plastik Estetik ve Rekonstüktif Cerrahı Doç. Dr. Tayfun Türkaslan, doğum sonrası hangi estetik operasyonların yapılabildiği ve bu ameliyatlar için en az ne kadar beklenmesi gerektiğine ilişkin bilgiler verdi.

Hiçbir estetik operasyon doğumdan çok kısa bir süre sonra yapılmaz

Neredeyse hiçbir estetik cerrahi operasyonu, doğumdan çok kısa bir süre sonra yapılmaz. Öncelikle emziren annenin korunması esastır ki, doğum sonrası doğal toparlanma süreci de beklenmelidir. Biz hekimler, bu konuda karar verebilmek için muayeneyi uygun buluyoruz. Kişinin durumuna göre karar vermek, en doğru yöntem olarak kabul görüyor.

Kişisel olarak hiçbir kadına, doğum sırasında ve hatta kısa bir süre sonra estetik cerrahi işlemlerini düşünmesini önermiyoruz. En az altı ay sürecek olan mide, göğüs ve diğer alanların dokusunun küçülüp yeniden yerleşmesini beklemelisiniz. 

Estetik cerrahlar dışında hiç kimseye itibar etmeyin

Estetik cerrahlar dışında hiç kimseye itibar etmeyin. Estetisyenler, doğal terapi yapan güzellik merkezleri cerrahi yapamaz. Bunun tek yetkili uygulayıcısı tıp doktorlarıdır.

En az 6 ay bekleyin

Eğer hamilelik sonrası vücudunuzdan memnun değilseniz ve bir estetik operasyona ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, herhangi bir estetik operasyon uygulamadan önce çocuğunuzun doğumundan sonra en az altı ay bekleyin. Bazı doktorlar bir yıl beklemenin daha uygun olduğuna inanıyor. Sonunda, yaptırmak istediğiniz prosedür, ne kadar beklemeniz gerektiğinin arkasındaki belirleyici faktörlerden biri olacaktır.

Hangi bölgelere estetik?

Kadınların bebek sahibi olduktan sonra odaklandıkları dört ana alan vardır; göğüsler, karın, aşk tutamacı, iç dudaklar ve vajina. Göğüs, karın, vajina ve bel simidi için farklı uygulamalar bulunmakta.

Göğüsler

Meme büyütmeyi düşünmeden önce beklemenin önemine dair birkaç önemli husus vardır. Göğüsleriniz doğumdan birkaç ay sonra değişecektir. Emzirmeye karar verdiyseniz, emzirmeyi bırakana kadar değişiklikler devam edecektir. Deri ve meme dokusu stabilize olana kadar meme ameliyatı tavsiye edilmez. Emzirmeden 3 ila 6 ay sonra veya emzirmiyorsanız doğumdan 3 ila 6 ay sonra olabilir.

Karın

Doğum sonrası 6 ayda, karnınızın derisinde ve yağında meydana gelen değişiklikler olabilir. 6 aydan kısa zamanda yapılan liposuction veya karın germe erken olabilir. Cildinize bağlı olarak, cildiniz 3 ila 8 ay arasında değişim gösterecek ve tam olarak sabitlenmesi gerçekleşecektir. Karnın gebeliğin etkilerini tersine çevirmesi bir yıl kadar sürebilir.

Bel Simidi

Liposuction, bir yıl dolmadan yapılabilir, ancak fazlalıkları gidermek için kendinize biraz zaman verin. Özellikle de bel simitleri sizin için yeni kilo alınan bir bölgeyse. En iyi çözüm, ameliyattan tamamen kaçınmak için hamilelik sırasında aşırı kilo alımından kaçınmaktır.

Vajina

Vajina genişlemesi, çocuk doğurmanın olası sonuçlarından bazılarıdır. Bu başınıza geldiyse, mide ve göğüslerde olduğu gibi, bebek doğurduktan sonra bu bölgelerin alışması için biraz zaman geçmesi gerekmektedir.

Vajinanızın vajinal doğum öncesi olduğundan daha gevşek olduğunu düşünüyorsanız ve cinsel yaşamınızı etkiliyorsa, vajinoplasti bir olasılıktır, ancak doğumdan en az 6 ay sonra yapılmalıdır. Daha fazla çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız, tüm çocuk doğurma işlemi bitene kadar beklemek akıllıca olabilir. Sonra yine, eğer vajina çok gevşekse, artık çocuk doğurmayacağını düşünüyorsanız bu operasyonlar iyi bir seçenek olabilir.

Vajinal dudaklarda ise, doğumdan sonra küçülecektir. Uzamış vajinal dudaklar, bazı kadınlarda ergenlik çağından sonra olduğu için her zaman hamileliğin bir sonucu değildir. Cinsel ilişki, egzersiz veya giyim tarzınızı engellediğini fark ederseniz, labioplasti sizin için ameliyat olabilir. Vücudun hamilelikten sonra bu prosedürleri düşünmeden önce- en az altı ay – alışması için zamana ihtiyacı vardır.

(Visited 38 times, 1 visits today)