Dizinizden ses geliyorsa, ”diz kapağınız gevşemiş” olabilir

Sık görülmemekle birlikte ortopedik bir sorun olan diz kapağı gevşekliği, dikkat edilmediğinde farklı sorunlara neden olabilir. Bu nedenle uzmanlar,” özellikle spor yaparken diz önünde ağrı yaşıyor, merdiven çıkarken zorlanıyor ve dizlerinden ses geliyorsa”, bir hekime başvurmanızı öneriyor.

 

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Meriç, diz kapağı gevşekliği hakkında bilgi verdi.

Ortaya çıkmasında erken yaşta ve bilinçsizce yapılan spor aktiviteleri önemli 

Bu sorunun ortaya çıkmasında, erken yaşta ve bilinçsizce yapılan spor aktiviteleri önemli bir etken.  Çok fazla tanınmayan bir sorun olan diz kapağı gevşekliği, dikkat edilmediği taktirde yaratabileceği farklı sorunlar açısından önem taşıyor. Diz kapağındaki gevşeklik olan kişiler,  yanlış bir hareketle dizlerde çok daha ciddi sorunlarla karşılaşılabilir. Özellikle diz önü ağrısı çeken, uzun süre oturduğunda ayağını uzatma ihtiyacı duyan, merdiven inip çıkarken ağrı hisseden veya dizlerinden ses geldiğini düşünenlerde diz önü ağrısı veya kıkırdakta hasarlanma yatkınlığı vardır. Eğer bir kişi özellikle spor yaparken diz önünde ağrı yaşıyor, merdiven çıkarken zorlanıyorsa ve dizlerinden ses geliyorsa mutlaka hekime başvurmalı.

Kadınlar daha fazla risk altında 

Özellikle kadınların,  eklemlerinin normalden biraz daha gevşek olması nedeniyle bu sorunla karşılaşma ihtimali daha fazla. Diz kapağındaki gevşeklik, patelar instabilite dediğimiz durumdur. Bu durumda yoğun bir spor aktivitesinde eğilme ve kalkma, squat gibi egzersizlere ağırlık verilirse, diz kapağındaki aşırı gevşekliğe bağlı diz önü ağrıları görülebilir.

Diz kapağı çıkığına neden olabilir 

Diz kapağındaki gevşekliği çok yoğun olan kişilerde, ters bir hareketle zorlanarak diz kapağında çıkık bile gelişebilir. Çıkık çok nadir görülse de ciddi bir sorundur. Diz kapağının yerini tutan bağlarda ve diz kıkırdaklarında hasarlanmaya neden olur.

Diz kapağı gevşekliği tedavisi var mı?   

 Hastanın durumuna göre ilaç tedavisi, egzersiz ve fizik tedavi, bandajlama veya dizlik kullanımı gibi farklı tedaviler uygulanabilir. Eğer hastanın şikayetleri kronikleşirse, eklem kıkırdağında bir hasarlanma oluşursa eklem kıkırdağına yönelik iyileştirici enjeksiyon tedavileri uygulanabilir. Eğer şikayetler ciddi ilerlerse o zaman bir müdahale gerekebilir. Bu cerrahi müdahaleler kapalı veya açık olarak yapılmakla birlikte hastanın yaşına, aktivite düzeyine, diz kapağının yapısına göre değişiklik gösterir.

Diz önü ağrısından korunmak için hastaların özellikle üst bacak ve kalça kaslarının güçlendirilmesi ve aşırı eğilme ve kalkma egzersizlerinden uzak durması gerekir.

(Visited 3 times, 1 visits today)