Dişhekimleri Odası: ”Dövizdeki artış hizmetlerden yararlanmayı engelleyecek boyuta ulaşıyor”

Dövizdeki artış,  ağız ve diş sağlığını da etkiliyor. İstanbul Dişhekimleri Odası Başkanı Gürlek: ”Bu artışlar, toplumun ağız diş sağlığı hizmetlerinden yararlanmasını engelleyecek boyuta ulaşıyor.”

İstanbul Dişhekimleri Odası Başkanı Ali Gürlek, ”Dişhekimliği Günü’ ve ”Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası” dolayısıyla yaptığı açıklamada, dövizdeki artışın ağız ve diş sağlığı hizmetlerine olan etkilerine de dikkati çekti.

”Tedavi ücretlerindeki KDV kaldırılsın ya da yüzde 1 oranına indirilsin”

”Türkiyede dövizdeki artış artık öngörülemez hale geldi ve artan maliyetler, halkın ağız diş sağlığı hizmetlerine erişimini olumsuz biçimde etkileyecek. Diş hekimliğinde kullanılan ekipmanın, malzemelerin ve ilaçların neredeyse tamamı ithal ediliyor. Döviz kurundaki öngörülmesi artık imkansızlaşan bu artışlar, toplumun ağız diş sağlığı hizmetlerinden yararlanmasını engelleyecek boyuta ulaşıyor.

Talebimiz, devletin bu maliyetleri düşürecek önlemleri almasıdır. Öncelikle tedavi ücretlerindeki KDVnin kaldırılması ya da yüzde 1 oranına indirilmesi, sarf malzemelerinden alınan KDV oranının da düşürülmesidir.”

(Visited 19 times, 1 visits today)