Damar sertliği nasıl anlaşılır?

Ateroskleroz ya da halk arasında bilinen adıyla damar sertliği, kalp ve damar hastalıkları arasında en yaygın görülenlerden biridir. 40-45 yaş üstü bireylerde görülme sıklığı daha fazla olan damar sertliği, tedavi edilmezse ciddi sonuçlar meydana getirebilir.

 

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ali Rıza Cenal, damar sertliğinin belirtileri hakkında bilgi verdi.

Kendine özgü belirtilere sahip değildir 

Damar sertliği, genellikle kendine özgü belirtilere sahip değildir. Ancak neden olduğu diğer önemli sağlık sorunlarıyla teşhisi konulabilir. Oluşan belirtiler, damar sertliğinin görüldüğü bölgeye göre farklılaşır.

Kalp damarlarının sertleşmesi : Kalp damarlarının sertleşmesi sonucu kalp kasının kasılıp gevşemesinde sorunlar ortaya çıkar. Bu sorunlar kalpte ritim bozukluğu gibi pek çok ciddi probleme neden olabilir. Bu tarz problemlerde vücudun çeşitli bölgelerinde morarmalar ve göğüs ağrısı görülebilir. Kalp damar tıkanıklığı durumlarında kalp krizi de riski çok fazladır.

Ayak ya da bacak damarlarında sertleşme: Ayak ya da bacak damarlarından birinde sertleşme oluştuğunda kasılmalar ve kramplar meydana gelebilir.

Beyin damarlarında sertleşme: Beyin damarlarında oluşan sertleşme, görme ve konuşma bozuklukları, bilinç kaybı gibi durumlara yol açabilir.

Böbreklerde olan damar sertliği: Böbreklerde olan damar sertliği ise böbrek yetmezliği ve hipertansiyon gibi çeşitli sorunlar meydana getirebilir.

(Visited 60 times, 1 visits today)