Covid nedeniyle 2.9 milyon kişi verem tanısı alamadı

Covid-19 pandemisiyle mücadele, enfeksiyon kaynaklı ölümlerin en büyük nedeni olan verem tedavisini de aksattı. TÜSAD Tüberküloz Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Tatar, tedavi olmayan bir verem hastasının, mikrobu 15 kişiye bulaştırabileceğine işaret etti.  Covid-19 nedeniyle dünyada 2.9 milyon kişinin, verem tanısı alamadığını dile getirdi.

Solunum Derneği (TÜSAD) Tüberküloz Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Dursun Tatar, Verem Eğitim ve Propaganda Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, uyarı ve önerilerde bulundu.

Yaklaşık 2 milyar kişi verem mikrobunu taşıyor 

Verem öncelikle mikrobun akciğere yerleşmesiyle başlayan, fakat kan ve lenf yoluyla tüm vücuda dağılabilen mikrobik, bulaşıcı, kronik bir hastalıktır. Verem (tüberküloz), enfeksiyon kaynaklı ölümlerin en büyük nedenlerinden biri. 

Veremden korunmanın en etkin yolu, erken tanı ve tedavi. Veremden korkmayın ama sakın geç kalmayın. Günümüzde, dünya nüfusunun 4’te biri yani yaklaşık 2 milyar kişi, vücudunda verem mikrobunu taşıyor. Dünya genelinde her yıl yaklaşık 10 milyon kişi verem hastalığına yakalanıyor ve 1,5 milyon insan verem nedeniyle hayatını kaybediyor. Verem, dünyada enfeksiyon nedenli ölümlerin zirvesinde yer alıyor.

2.9 milyon kişi tanı alamadı 

2019 yılından beri yaşadığımız Covid-19 salgını nedeniyle, tüm hastalıklarda olduğu gibi verem hastalığının tanı ve tedavisinde de aksamalar yaşanıyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre; 2019’da tüberküloz hastalığına yakalandığı tahmin edilen 10 milyon kişiden yaklaşık 2,9 milyonu ya teşhis edilmedi ya da DSÖ’ye bildirilmedi. Pandemi sürecinde verem tanı ve tedavisinde aksamalar yaşandı.

1 kişi 15 kişiye bulaştırabilir ya da yayabilir 

Tedavi olmayan bir verem hastası, her yıl yaklaşık 10-15 kişiyi enfekte ederek, mikrobu bulaştırmaya devam eder. Hastanın yakınları, özellikle de aynı evde birlikte yaşayanlar mutlaka verem savaş dispanserlerine başvurarak muayene olmalı. Hasta olmayan fakat verem olma riski taşıyan kişilere koruyucu tedavi verilir

Tedavide kullanılan ilaçlar Verem Savaş Dispanserlerinde ücretsiz olarak veriliyor. Verem hastaları ilaçlarını düzenli olarak ve yeterli süre (6-9 ay)kullanmazlarsa, verem mikropları ilaçlara karşı direnç kazanabilir. Dirençli verem hastalarının tedavisi daha uzun sürer (18-24 ay), daha fazla ilaç kullanılmak zorunda kalırlar ve bazen hasta kaybedilebilir. 

 Çocukları veremden korumak için ise doğumdan 2 ay sonra BCG (verem) aşısı uygulanır. Türkiye bu konuda en başarılı ülkelerden biri. Başarıyla yürütülen tüberküloz savaşı sonucu ülkemizde kayıtlı tüberküloz görülme sıklığında, son 10 yıldır yıllık ortalama yüzde 5 düşüş görülüyor.”

Hangi belirtiler dikkate alınmalı 

En sık akciğerleri olmak üzere tüm organları (lenf bezleri, kemik, böbrek, beyin vb.) tutabilen verem, tedavi edilmezse hayatı tehdit edebilir. En erken ve en sık belirtisi 2-3 haftadan uzun süren öksürük, ateş, gece terlemesi, iştahsızlık, kilo kaybı, yorgunluk, halsizlik, balgam çıkarma, kan tükürme, nefes darlığı, göğüs ve sırt ağrısıdır. İki-üç hafta veya daha uzun süreli öksürük şikayeti olan herkesin en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalı.

(Visited 4 times, 1 visits today)