Çocukların kahvaltı yapmamasının nedeni çok da basit olmayabilir

Kahvaltı atlama, çocuklar ve ergenler arasında giderek yaygın hale geldi. Uzmanlar,  birçok araştırmanın ergenlerde kahvaltı atlamanın sigara kullanımı, sık alkol tüketimi, esrar kullanımı ve  davranış bozuklukları gibi çeşitli riskli davranışlarla ilişkili olduğunu gösterdiğine işaret ediyor.

İstinye Üniversitesi (İSÜ), Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aliye Özenoğlu, kahvaltı atlamanın fiziksel ve psikolojik olumsuz sonuçlarına dikkati çekerek, şunları söyledi.

Zorbalığa uğramanın da bir işareti olabilir

Kahvaltı atlama, çocuklar ve ergenler arasında giderek yaygın hale geldi. Birçok araştırma ergenlerde kahvaltı atlamanın sigara kullanımı, sık alkol tüketimi, esrar kullanımı, seyrek egzersiz ve davranış bozuklukları gibi çeşitli riskli davranışlarla  ilişkili olduğunu gösterdi.

Diğer taraftan, kahvaltının atlanması okulda zorbalığa maruz kalmanın olası bir işareti olabilir. Ailelere bu konuda farkındalık kazandırılması, kahvaltıyı atlayan çocuklarının daha yakından izlenmesine ve yardım edilmesine olanak sağlayabilir. Depresyon ve kahvaltının atlanması, bazı çocuklarda zorbalık mağduriyetinden daha ciddi yeme davranışı bozukluklarının gelişmesine neden olabilir.

(Visited 14 times, 1 visits today)