Bakan Koca: ”Brezilya ile olan uçuşlar durduruldu”

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sona erdi. Bakan Koca: ”Bildirilen mutasyonlar üzerine İngiltere, Danimarka ve Güney Afrika’yla olan uçuşlar durdurulmuştu”, ”Brezilya ile olan uçuşlar da buna eklendi.”

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

Uçuşu durdurulan ülkelere Brezilya’da eklendi 

Virüsün dünyadaki seyri gerek merkez ve taşra teşkilatımız tarafından, gerekse Bilim Kurulumuzca düzenli olarak takip edilmektedir. Bildirilen mutasyonlar üzerine İngiltere, Danimarka ve Güney Afrika’yla olan uçuşlar durdurulmuştu. Brezilya ile olan uçuşlar da buna eklendi. Özellikle Güney Afrika’da bildirilen mutasyonlu virüsün daha ölümcül olduğu iddia edilmektedir. Mutant virüsün görüldüğü yerler karantina altına alınmaktadır. Ülkeler yeniden sınırlarını kapatmaya başlamıştır. Bu durum tedbirleri elden bırakmamamız konusunda bize önemli bir hatırlatıcı olmuştur.

”Salgının tüm dünyaya bir kişiden yayıldığını aklımızdan çıkarmayalım”

Dünyada da artan risk durumu göz önüne alındığında tedbirlere sıkı sıkıya uymaya devam etmemiz gerektiği ortadadır. Mücadelenin bu döneminde kalabalık ve kapalı ortamlarda bir araya gelmek yaklaştığımız mutlu günleri görme hedefinden bizi uzaklaştırabilir. Bu konuda vatandaşlarımızı azami derecede kısıtlama ve tedbirlere uymaya davet ediyorum.

Tedbirlerdeki kontrolsüz gevşemeler bir sonrakini daha zor atlatabileceğimiz dalgalanmalara yol açabilir. Tedbir ve temkini elden bırakmamamız gerekiyor. Salgının tüm dünyaya bir kişiden yayıldığını aklımızdan çıkarmamalıyız. Salgın süresince zorlu bir mücadele verdik ve tüm milletimiz çok yoruldu. Bu emeklerin karşılığını almaya çok yaklaştığımız ortadadır.

(Visited 21 times, 1 visits today)