Bakan Koca: Aşının zorunlu olmasını şimdilik düşünmüyoruz.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ‘‘Aşının zorunlu olmasını şimdilik düşünmüyoruz. Daha çok, vatandaşımızı ikna ederek kitlesel aşılamayı yaygın yapma hedefindeyiz” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ”Aşının zorunlu olmasını şimdilik düşünmüyoruz. Daha çok, vatandaşımızı ikna ederek kitlesel aşılamayı yaygın yapma hedefindeyiz” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunuyor.

Koca’nın açıklamalarından bazı başlıklar şöyle:

*İstanbul’da hastane yükü sürüyor.

*Ankara’da servis doluluk oranı yüzde 57.7, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 73.5.

*İzmir’de servis doluluk oranı yüzde 57.9, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 77.6.

Aşı 3-4 gün içinde Türkiye’de.

*Aşı 3-4 gün içinde Türkiye’de.
*20 milyonun ilk 3 milyonu gelmiş olacak.
*Çin aşısının sonuçları 1 hafta-10 gün içinde açıklanır.
*Ülkemizdeki faz-3 çalışması devam eden iki aşıyla ilgili 1 hafta 10 gün içerisinde ara değerlendirmesini bilmiş olacağız.
*(İnaktif aşı) Ucuz olduğu için değil, bu anlamda güvenilir olduğu için, geleneksel, doğal, bilinen aşı yöntemi olduğu için tercih ettik.
* Pfizer’dan nisan dahil olmak üzere ne kadar aşı verebilirlerse, talepte bulunduk. Bir rakam ifade ettiler ama bunun artırılmasını istiyoruz

Aşı, yapılan kişinin HES koduna işlenmiş olacak

*Aşı, yapılan kişinin HES koduna işlenmiş olacak. Bazı yerlere giriş-çıkış için şu an düşünmüyoruz. Fakat süreçte bu dünyada gündeme gelecek.
*Nisan ayından sonra teslim edilebilecek aşıya ihtiyacımız yok. Nisan sonrası dönemde bir veya birkaç aşımızın devreye gireceğini ümit ediyoruz.
(Visited 7 times, 1 visits today)