Bakan Koca açıkladı… SMA Bilim Kurulu toplandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, SMA Bilim Kurulu’nun SMA hastası çocukların durumu ile ilgili toplandığını belirterek, ”Bilimin gösterdiği her yolu çocuklarımızın tedavisi için değerlendireceğimizden emin olunuz. Uygun hastada uygun tedavi kesinlikle devreye alınacaktır” dedi.

Sağlık Bakanı Koca, yaptığı açıklamada, kurulun yaptığı değerlendirmede, gen tedavisi konusunda son gelişmelerin incelendiği, 25 Kazım 2020 tarihli çalıştaydan sonra bilimsel yayında tedavi etkinliğine ve güvenilirliğine yönelik ek kanıt bulunmadığını ifade ederek, SMA hakkındaki gelişmelerin ve yapılan Bilimsel Danışma Kurulu toplantı kararlarının basın ile paylaşılacağı bilgisine yer verdi.

Koca, şunları kaydetti:

”Gen tedavisi konusunda tüm gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Tedavinin bilimsel olarak somut etkisi görülmesi halinde uygun hastalarda devreye alınacaktır. SMA hastalığının tedavisinde kullanılan Nusinersen tedavisinin uygulandığı merkez sayılarını da artıracağız. 

SMA hastası çocuklarımızın tedavisi ile ilgili her türlü tedbiri alıyoruz. Onlar için en iyisini yapmak üzere tüm güncel gelişmeleri takip ediyoruz.”  

(Visited 21 times, 1 visits today)