Aşırı terleme ya da erken doyma şikayetlerinizin nedeni lenfoma olabilir

Lenfomalar, vücudumuzda lenf bezlerinden veya diğer lenfoid dokulardan kaynaklanan kanser türüdür.Uzmanlar, lenfomaların birçok hastalığı taklit edebileceğine işaret ediyor. 6 ay  içerisinde istemsiz olarak yüzde 10’luk bir  kilo kaybının kesinlikle ihmal edilmemesi uyarısında bulunuyor.

Teşhis edilemeyen hastalıkların, lenfoma açısından değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Hilmi Doğu,  şu uyarılarda bulundu.

Lipom (Yağ bezesi)

Bazı hastalar muayene esnasında birkaç ay öncesinde eliyle hissettiği küçük şişlikler olduğu ve yağ bezesi zannettiği için önemsemediğini söylüyor. Peki, biz bunların ayrımını nasıl yapabiliriz? Özellikle boyun, koltuk altı ve kasık bölgesinde olan, elimizin altında hareket ettirmekte zorlandığımız ve lastik kıvamında şişlik olduğunda olası, lenfoma açısından hekiminize ya da hematoloji bölümüne başvurmakta fayda var.

Enfeksiyon (CRP ) ve/veya  Sedimantasyon yüksekliği

Bazı hastalar, uzun süre “kanda enfeksiyon, iltihap var” cümleleriyle farklı antibiyotik tedavileri alıyor. Lenfoma hastalarında sedimantasyon yüksekliği ve CRP artışı sıkça görülebilir. Lenfoma hastalarında ‘’B semptomları’’ içinde sayılan ateş yüksekliği, özellikle aralıklı olarak görülebilir. Bu ateş yüksekliklerinin de eşlik etmesi enfeksiyonla karışmasına katkı sağlar.

Anemi (kansızlık)

Toplumda özellikle kadınlarda sıkça rastlanılan kansızlık problemi maalesef önemsiz gibi düşünülerek, sebebine yönelik tetkikler tamamlanmadan hastalara kan ilaçları verilebiliyor. Lenfoma hastalarında gördüğümüz ve prognoz yani tedavi sonucuyla direkt ilişkili bir parametre olan anemi varlığı, bazen erken dönemde ilk bulgular arasında yer alabilir. Kalın bağırsak ve mide kanserlerinde de sıkça rastladığımız aneminin, bu sebeplerden ötürü kesinlikle sebebi ortaya konmalıdır.

Aşırı terleme

Lenfoma hastalarında ‘’B semptomları’’ olarak değerlendirilen şikayetler arasında sıkça rastladığımız aşırı terleme, özellikle gece olur. Bu terlemeler kıyafet değiştirecek hatta yatakta çarşaf ıslanacak düzeye ulaşabilir. Özellikle yaz aylarında sıcaklıkla artan terleme ile gözden kaçar ve gecikmelere neden olabilir.

Kilo kaybı, erken doyma ve mide şikayetleri

Lenfoma evresi ilerledikçe artan kilo kaybı, hastalarımızın büyük kısmında görülüyor. Altı ay içerisinde istemsiz olarak yüzde 10’luk bir kayıp kesinlikle ihmal edilmemelidir. Özellikle dalağın büyüyerek mideye bası yapması nedeniyle erken doyma da başlar. Kilo kaybı ve erken doyma mide şikayetine bağlanıp bu yönde tetkik ve tedavi yapılabiliyor ve lenfoma gözden kaçabilir.

(Visited 77 times, 1 visits today)