‘Aşılanmaktan başka bir çare yok’ uyarısı

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Doğancı, aşı hakkında çeşitli komplo teorileri ve absürt bilgilerle, insanların geleceğini tehlikeye atanların dinlememesi gerektiğini belirterek, ”Aşılanmaktan başka bir çare görünmüyor” dedi.

İnsan ömrünün uzaması ve dünya nüfusunun  artmasının aşılama ve antibiyotik gibi iki büyük buluşla gerçekleştiğini dile getiren Prof. Dr. Levent Doğancı, yaklaşık bir yıldır tüm dünyanın salgınla boğuştuğunu,  etkili ve özgül bir antiviral tedavisi olmayan bu salgın hastalığın yok edilebilmesi için 3 yol olduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Levent Doğancı, bu pandemiyi bitirebilmek için insanoğlunun elinde aşılama ile kazanacağımız bağışıklık haricinde kullanabileceği başka bir metodun şu an mevcut olmadığını ifade ederek, ”Aşılanmaktan başka bir çare görünmüyor” dedi.

Dünyada rutin olarak aşı üreten ve yeni bir aşı üretme-geliştirme kapasitelerine sahip bir kısmı çok uluslu, çok sayıda tıbbi kartel bulunduğunu, bunlar arasında uluslararası boyutta müthiş bir rekabet ve yarış olduğunun bilindiğini kaydeden Prof. Dr. Levent Doğancı, şöyle devam etti:

Toplumun birçok kesiminin kafa karışıklığına düşmesinin bir nedeni de bu rekabetin körüklediği ve internet ortamında hızlı bir şekilde yayılan asılsız bilgi kirliliği. Bizim ülkemiz gibi kendi beşeri aşı teknolojilerini stratejik olarak geliştiremeyen uluslar bu bilgi kirliliğinin de ana hedefleri haline geliyor.”

Aşı hakkında çeşitli komplo teorileri ve absürt bilgilerle, insanların geleceğini tehlikeye atanların dinlememesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Levent Doğancı, aşılamayla ilgili şunları dile getirdi:

”Covid-19 aşılarında  amaç toplumun bir an önce etkin bir düzeyde antikor düzeylerine ulaşmasıdır. Oluşan bağışıklığın da bir müddet koruyucu düzeyde kalması gereklidir. Bu açıdan belirlenen 28 gün uygun mantıklı ve bilimsel bir süre olarak öngörülüyor. Büyük kitlelerin aşıya verdiği yanıta göre bu sürede bazı değişiklikler olması da muhtemeldir.” 

(Visited 24 times, 1 visits today)