Aşıda patent tartışmaları

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, Covid-19 ile mücadele için aşıda patentin kaldırılması gerektiğini söyledi.

Çolak, Coovid-19 ile mücadelede bir yılın geride kaldığını, dünyayı saran ve sarsan pandeminin beraberinde pek çok kaybı ve trajediyi getirdiğini belirtti. 

Pandeminin ilk gününden bu yana insanlığın bir laboratuvardan gelecek aşı müjdesine odaklanmış durumda olduğuna işaret eden Çolak, şu değerlendirmede bulundu:

‘’2020’nin son aylarında çeşitli ülkelerden ve şirketlerden Covid-19 aşıları ile ilgili umut verici haberler gelmeye başladı. Son birkaç aydır da dünyanın çeşitli ülkelerinde aşılama çalışmaları devam ediyor. Ancak bu süreç derin bir eşitsizliği de gözler önüne serdi. Bazı ülkeler aşı stoklarken bazı ülkelere ya hiç aşı gitmedi ya da sembolik sayılarda gitti. Bu esasında büyük bir ahlaki çöküşün göstergesi olarak da yorumlanabilir. Sağlık hizmetlerinde temel motivasyon ve öncelik halk sağlığı olmalıdır. Ancak şu an içinde bulunduğumuz tabloda, ne yazık ki halk sağlığının önünde kar ve şirketlerin zenginleşme politikaları yer alıyor. Aşıda adil ve eşit dağıtım sağlanmalı, patentler tüm insanlığın ortak mirası olarak kabul edilmeli, uluslararası iş birlikleri sağlanmalı ve konu sağlık olduğunda kar olgusu geride bırakılmalıdır.’’

Son günlerde tüm dünya aşıda patentin tartışıldığına işaret eden Çolak, ‘’Aşı ne zaman zenginleşme kaynağı haline geldi?’’ sorusunu vicdanı olan herkesin sorması gerektiğine inancını dile getirdi. 

Çolak, aşıda patent konusunda geçmişteki örneği hatırlatarak, şunları kaydetti:

’’Çocuk Felci Aşısı’nın mucidi Jonas Salk’ın ‘Güneşi patentleyebilir misiniz?’ sorusunu sormasaydı, bugüne dek milyarlarca çocuk hayatta olmayacaktı. Tüm dünyayı bir kişi bile arkada bırakmadan aşılamanın hayat memat meselesi, bunu çok iyi kavramak gerekiyor. Daha bulaşıcı, daha ölümcül ve aşılara daha az duyarlı olma belirtileri gösteren yeni varyantlar ortaya çıkıyor. Her an başladığımız noktaya dönebiliriz. O nedenle toplum bağışıklığını sağlayacak oranda aşılamayı hızla tamamlamalıyız. Bu da aşıya erişimin önündeki tüm engellerin kalkması anlamındadır ve patent bu engellerin başında gelmektedir. Aşıda patent kaldırılmalıdır.’

(Visited 5 times, 1 visits today)