Aşı kaygısı olanlara, psikiyatrik destek önerisi…

Aşıyı destekleyenler ve aşıyı reddedenlerin yanında bir üçüncü grup da, ”kaygı nedeniyle aşıdan kaçınanlar”. Aşı olma ihtimali olan bu grubun arada ezildiğini vurgulayan Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ünsalver, psikiyatrik destek önerisinde bulundu.

Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver,  özellikle aşı kaygısı olanlarla motivasyonel yaklaşımlarla görüşmenin, aşılanma oranlarını arttıracağını vurguladı.

Aşı olma ihtimali olan grup arada eziliyor

Aşıyı destekleyenler, aşıyı reddedenler ve aşıdan kaçınanlar diye üç grup olduğunu fark etmek gerekir. Aşıyı savunanlar ve aşı karşıtları biçiminde bir kutuplaşmayla aslında, aşı olma ihtimali olan bu  grup  arada eziliyor.

Bu grup aşıdan kaygılanan, çekinen ama ne aşı, ne de bilim karşıtı olmayanlar. Onlar da aşı karşıtlarıyla aynı potada eritiliyor. Üstelik kendilerine yöneltilen ”cahil”, sorumsuz, bencil” suçlamaları nedeniyle, aşı kaygılarıyla ilgili kimseyle de konuşamıyorlar. Aşıdan kaygılanan ve kaçınan birçok kişi hem kimseye zarar vermemek adına, hem de Covid-19 olmaktan endişe duyduklarından, aslında toplum içine fazla çıkmadan izole bir hayat sürdürmek zorunda kalıyorlar.

Psikiyatrik destekle aşı olmaya kabul etmeleri kolaylaşabilir

Kaygısı yüksek kişiler,  kaygılandıkları konu neyse onunla ilgili kendi olumsuz beklentilerini destekleyen ipuçlarını arar  ve bilişsel bir çarpıtmayla, bu verileri olduğundan daha büyük görürler.

Özellikle de aşı sonrası oluşan biyolojik yan etkiler açık bir şekilde raporlanmadığından yani bilgi eksikliğinden dolayı, aşı kaygısı olan kişi etrafında gördüğü, duyduğu aşı sonrası ortaya çıkan her tür belirtinin, aşıdan kaynaklı olduğu biçiminde bir indirgeme yapacaktır. Bu sebeple aşıların yan etkileri bilimsel yöntemlerle tespit edilip, halka açık hale gelmelidir.

Anksiyete bozukluğu sebebiyle ya da aşı anksiyetesi nedeniyle aşı olmaktan kaçınan kişiler belirlenebilirse, psikiyatrik destekle aşı olmayı kabul etmeleri kolaylaşabilir.

(Visited 6 times, 1 visits today)