AmCham’dan Gilead Türkiye’ye yatırım ödülü 

HIV ve hepatit ilaçlarını Türkiye’de üretmeye başlayan Gilead, Amerikan Şirketler Derneği (AmCham Türkiye/ABFT), tarafından düzenlenen “IAmChamPion Awards’’ ödüllerinde ‘‘Yatırım” kategorisinde ödüle layık görüldü. 

Amerikan Şirketler Derneği (AmCham Türkiye/ABFT), kuruluşundan bugüne yaşamı tehdit eden hastalıklara en iyi çözümleri geliştirerek bu hastalıkları yeryüzünden silmek için çalışan bilim şirketi Gilead’ın Türkiye’deki yerli üretim adımını “Yatırım” kategorisinde ödüllendirdi. 

IAmChamPion Awards’da, ‘Yatırım’ kategorisinde ödüle layık görülen Gilead Türkiye ödülü 18 Aralık’ta gerçekleşen online törende aldı. Ödül, T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı A. Burak Dağlıoğlu tarafından Gilead Türkiye Genel Müdürü Şebnem Girgin’e verildi. 

T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, Gilead’a ödülünü verirken yaptığı konuşmada, “Salgın sürecinde, arz güvenliği ve küresel tedarik zincirindeki sürekliliğin ne kadar önemli ve kritik olduğuna hep birlikte şahitlik ettik. Bu dönemde belirli sektörlerin stratejik önemi daha da arttı. Yaşam bilimleri sektörü de bunlardan biri. İlaç alanında 350 milyon TL’lik önemli bir yatırım kararı veren Gilead’a “2019 Yılında En Yüksek Etkiye Sahip Yatırım Kararı Alan ABD Şirketi” ödülünü vermekten mutluluk duyuyorum” dedi. 

IAmChamPion Awards ödül programı, Türkiye ve ABD arasındaki ikili ticaret ve yatırımların daha da geliştirilmesi amacıyla 2004 yılında kurulan AmCham Turkey/ABFT tarafından, Türkiye ile ABD arasında ikili ekonomik kalkınmayı sürdüren şirketleri kutlamak ve teşvik etmek amacıyla düzenleniyor. Bu yılki ödül programı 12 ayrı kategoriyi ve onur ödülünü kapsıyor. 

Gilead Türkiye Genel Müdürü Şebnem Girgin, ödül töreninde yaptığı konuşmada yatırım kategorisinde ödüle layık görülmenin kendilerini çok gururlandırdığını belirterek, “İlaçta yerli üretimin Türkiye için stratejik önem taşıdığını biliyoruz. Bu nedenle yerli üretim yatırımımız için 3 yıldan daha uzun zamandır tüm gücümüzle çalışıyoruz” dedi. 

Pandemiye rağmen yatırım sürecinin yavaşlamaması için ellerindeki tüm imkanları kullandıklarını vurgulayan Şebnem Girgin, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Teknik işlemler için sanal gerçeklik gözlüklerinden dahi yararlandık ve üretim ortağımız Pharmactive İlaç ile süreci ilerlettik. Netice olarak, yenilikçi ve patent süresi devam eden hepatit ilacımızı Türkiye’de üretmeye başladık. Ürünün yerli üretim ruhsat süreci tamamlanınca, Türkiye’de üretilmiş hepatit ilacımız vatandaşlarımızın kullanımına sunulacak. Gilead’ın en son keşfettiği ve patent süresi devam eden HIV ilacımızın yerli üretimi için de gerkli olan teknoloji transferini gerçekleştirdik. HIV ilacımızı da 2021 yılı itibarıyla Türkiye’de üretmeye başlayacağız. Yerli üretim yatırımı kapsamında Türkiye’ye önemli bir kaynak aktarımı gerçekleştirildi. .”

(Visited 37 times, 1 visits today)