Alerjisi olanlar kozmetik ürün seçerken nelere dikkat etmeli

Kozmetik ürünler,  günümüzde sadece kadınların değil, erkeklerin de olmazsa olmazları arasına girdi.

Ancak kozmetik urunlerden bazıları,  içeriği sebebiyle vücudun alerjik tepki vermesine zemin hazırlayabiliyor. O halde özellikle alerjisi olanlar, kozmetik ürün secerken nelere dikkat etmeli?

Central Hospital’dan dermatoloji uzmanı Dr. Zeyneb Gürbüz, konuya ilişkin şu uyarı ve tavsiyelerde bulundu.

Alerji genetik olarak geçebileceği gibi, alerjene hassasiyet kazandıktan sonra aynı maddeyle yeniden karşılaşılması da alerjiyi tetikleyebiliyor. Buna bağlı olarak ciltte irritasyon, kaşıntı, kızarıklık ve döküntü gibi lezyonlar oluşabiliyor. Cilt alerjisine yol açabilen maddeler ise, genellikle ciltle her gün temas halinde olan madde ya da nesnelerde bulunuyor. Bunlar arasında nikel (giysiler, aksesuarlar, kozmetikler) ve kobalt (metal işleri, temizlik ürünleri) gibi metaller yer alıyor. Kozmetik ürünlerin içeriğinde birtakım madenler, çeşitli bitki özleri veya hayvansal maddeler bulunuyor. Birçok kişi de bu icerikler sebebiyle alerjik problemler yaşayabiliyor. Günlük rutin bakımımızın önemli parçaları olan şampuanlar, bakım kremleri, makyaj malzemeleri daha güzel hissetmemize yardımcı olsa da, ciltte tahrişe, kızarıklığa hatta alerjiye yol açabiliyor.

Kokusuz ve parfümsüz ürün tercih edin

Kozmetik ürünlerin içerisinde bulunan koku sağlayıcı parfumler, alerjinin güçlü nedenleri arasında sayılıyor. Alerjik durumların ortaya çıkmaması için de piyasada bulunan kokusuz ve parfümsüz ürünlerin tercih edilmesi gerekiyor. Makyaj malzemeleri ise cildin tepki verme eğilimi göstermesine neden olabilen etkin ve koruyucu maddeler içerebiliyor. Bu maddelerde, alerjik bünyesi olan kişilerde özellikle göz alerjilerine zemin hazırlayabiliyor. Böyle ürünleri kullanmadan önce cildin nasıl tepki vereceğini görebilmek için yama testi yapılması gerekiyor. Kozmetik ürünlerinde dikkat edilmesi gereken diğer nokta ise, son kullanma tarihidir. Raf ömrü dolmuş ürünler ciltte alerjik reaksiyonlara yol açabileceği için satın alınmadan önce mutlaka kontrol edilmelidir.

Kozmetik alerjisi belirtileri

Cilt, kozmetik ürünlerine karşı farklı şekillerde tepki gösterir. Kızarıklık, kozmetik alerjilerinin en belirgin özellikleri arasındadır. Cildin pullanması, şişlik ve tahrişler de diğer belirtiler arasında yer alır. Kozmetik ürünlere karşı bazı alerjik tepkiler anında ortaya çıkarken, bazı ürünlerin alerjiye neden olup olmadığını anlamak haftalar sürebiliyor.

Kozmetik alerjisine en hassas yerler

Alerjinin sadece ürünün kullanıldığı yerde değil daha geniş bir alanda etkileri görülebiliyor. Cildimizde kozmetik alerjisine en hassas yerler arasında dudaklar, boyun bölgesi, göz ve çevresi sayılabilir. Kozmetikler ayrıca dermatite de yol açabilir. Dermatit, çeşitli deri iltihaplarını tarif etmek için kullanılan bir terimdir. Bakım ve kozmetik ürünleri kullanım sıklığı, temas şekilleri ve içeriklerinden dolayı alerjik hassasiyetlere ve dermatite yol açabilir.

Alerji testinin sonucuna göre ürün seçilmeli

Kimyasallara karşı oluşan alerjilerin tespiti için günümüzde çeşitli alerji testleri uygulanıyor. Kan sonucuna göre tahriş ve alerjiye yol açan ürünün kullanımının sonlandırılması, kozmetik alerjisi geçene kadar da kokusuz kozmetik ürünlerinin kullanılması gerekiyor. Alerjinin tedavisi boyunca da, anti-alerjik olan ürünler tercih edilmelidir. Alerji ilerlediği takdirde bir uzmana başvurulmalı.

Haber:Şule Yılmaz

(Visited 536 times, 1 visits today)