Akıllı telefon ve tabletler nasıl temizlenmeli?

Koronavirüs salgınına karşı en önemli tedbirlerin başında hijyen kurallarına uymak geliyor. Peki, en çok kullandığımız cihazlardan akıllı telefon ve tabletleri nasıl temizleyebiliriz? Cihazınızı su, sabun, deterjan ve sirke gibi maddelerle yıkamaktan kaçının. Alkol bazlı temizleyiciler kullanın. Ancak bunları direkt cihazınıza sıkmayın. Kulaklık ve şarj kablosu gibi  aksesuarları da aynı şekilde temizleyin. Adım adım cihaz temizliği nasıl yapılmalı?

 

Samsung,  koronavirüs tehdidine karşı telefon ve tabletlerin nasıl temizlenmesine ilişkin, şu önerilerde bulundu.

Alkol bazlı temizleyiciler kullanın 

Cihazla tuvalete girmemeye özen gösterin. Elleri su ve sabunla en az 20 saniye yıkadıktan sonra cihazı tekrar kullanabilirsiniz.Toplu taşımada ya da dışarıda bir yerlere dokunduktan sonra telefonunuzu olabildiğince az kullanmaya çalışın. Ellerinizi yıkadıktan ve telefonunuzu alkol bazlı temizleyiciler ile sildikten sonra tekrar kullanabilirsiniz.
Cihazınızı su, sabun, deterjan ve sirke gibi maddelerle yıkamaktan kaçının. Herhangi bir temizlik malzemesinin içine cihazınızı koymayın, bekletmeyin. Bunun yerine alkol bazlı temizleyiciler kullanın.

Alkol bazlı temizleyicileri direkt cihazınıza sıkmayın. Bir mikrofiber bez veya dezenfekte edici mendil yardımıyla cihazınızı nazik hareketlerle temizleyebilirsiniz. Aynı şekilde kulaklık ve şarj kablosu gibi aksesuarlarınızı da su, sabun, deterjan, sirke gibi maddelerle yıkamaktan kaçının. Bunlar yerine alkol bazlı temizleyici sıkılmış bir mikrofiber bez ya da dezenfekte edici mendiller kullanabilirsiniz.

Adım adım cihaz temizliği

Temizlik işlemlerini yaparken telefonunuzu şarjdan çıkarın. Telefonunuzun hiçbir üniteye bağlı olmadığına emin olun. Kılıf ve kapakları çıkarın, kablo ve aksesuarları kullanmayın.
Kamera lensi, temizleme bezi gibi yumuşak, tüy bırakmayan, mikrofiber bir bez kullanarak cihazınızın dış yüzeyini hafifçe silin.
Cihazınızdaki açık kısımların neme maruz kalmamasına dikkat edin ve sıvı maddeleri doğrudan cihazınız üzerinde kullanmayın.
Gerekli durumlarda, bezin bir ucunu az miktarda saf su ya da hipokloröz asit bazlı (50 – 80ppm) veya alkollü (yüzde 70’den fazla etanol veya izopropil alkol) ürünler gibi dezenfektanlarla nemlendirin. Cihazınızın ön ve arka yüzeyini fazla bastırmadan hafifçe silin.
Basınçlı hava kullanmayın, çamaşır suyu spreyi ya da sıvı malzemeleri cihazınıza doğrudan temas ettirmeyin.
Cihazınızın temizlik işlemlerini gün içinde sıklıkla uygulayın.
Bu temizlik önerileri, sadece cihazınızdaki cam, seramik ve metal yüzeylere yöneliktir. Deri, kauçuk ya da plastik gibi yumuşak aksesuarlar için bu öneriler geçerli değildir.

(Visited 22 times, 1 visits today)