Aile hekimlerinden, gizemli hepatit ve Maymun Çiçeğine karşı öneriler

 İSTAHED Bilim Komisyonu ve Aşı Çalışma Grubu Üyesi Uzm. Dr. Karahan: ”Son dönemde özellikle artan gizemli hepatit vakalarından koronavirüs ve adenovirüs etkenleri sorumlu tutulmaktadır.”, ” Çocuklara da  Covid-19 aşı uygulamasına devam edilmeli.” , ” Maymun Çiçeğine karşı maske, mesafe ve el yıkama.”

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Bilim Komisyonu ve Aşı Çalışma Grubu Üyesi Uzm.
Dr. Selda Handan Karahan, kalabalık yerlerde ve  toplu taşımada maske takma zorunluluğu kalksa da,  hastalık belirtilerine sahip vatandaşların, maske takmaya ve sosyal mesafe kuralına uymaya devam etmesi gerektiğini bildirdi.

Gizemli hepatit ve Maymun Çiçeği hastalığı 

Bireysel önlemler ve aşı dozlarını tamamlamak artık çok daha fazla önem arz etmektedir. Türkiye’de Turkovac dahil, Covid-19 aşıları sağlık merkezlerinde ücretsiz olarak uygulanmaya devam
etmektedir.

Son dönemde özellikle artan gizemli hepatit vakalarından koronavirüs ve adenovirüs etkenleri sorumlu tutulmaktadır. Avrupa kıtasında birçok ülkede çocuklarda ölüme de yol açtığı gözlenmiştir. Sonuç olarak çocuklara da  Covid-19 aşı uygulamasına devam edilmeli, hastalık belirtileri tespit edildiğinde mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Şimdiye kadar 23 ülkede 257 vaka tespit edilen ve Afrika’da bir kişinin ölümüne sebep olan Maymun Çiçeği hastalığının en önemli bulaş yollarından birinin yakın temas olduğu düşünülürse maske, sosyal mesafe ve el yıkama önerisinin, bizi olası her türlü bulaşıcı hastalıktan koruyacağı gerçeği de mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

(Visited 18 times, 1 visits today)