Aile hekimlerinden, ”ekipman desteği” çağrısı

Aile hekimlerinden, ekipman desteği çağrısı. AHEF’ten Dr. Tanrıver, yeni süreçle birlikte aile hekimliğine virüs taşıyıcı özellikli hastaların başvuru sıklığının arttığına işaret etti. Ekipman desteğinde tekrar sorunlar yaşamaya başladıklarını bildirdi.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Basın Yayın Medya Komisyonu Üyesi, Aile Hekim Dr. Canan Tanrıver,  aile hekimlerine ekipman desteğinde tekrar sorunlar yaşadıklarını ve  iller arasında standart bir uygulama olmadığını bildirdi.

Dr. Tanrıver, yaptığı açıklamada şu görüşleri savundu:

”Kendi başımıza bırakıldığımızı hissediyoruz”

Pandemi dönemi sona ermedi. Kovid-19 tehlikesi sona ermiş gibi davranamayız. Aile Hekimlerine, ekipman desteğinde maalesef tekrar sorunlar yaşıyoruz, kendi başımıza bırakıldığımızı hissediyoruz. Bu bizleri büyük tehlikeye atıyor. Halkımızı da hassasiyete ve tedbiri elden bırakmamaya davet ediyoruz. Maske ve mesafeden vazgeçmemeli, ellerimizi çok iyi yıkamalı, çok gerekli haller dışında evde kalmalı, kendi güvenliğimizi sağlamalıyız. Aksi taktirde tüm sağlık çalışanları da büyük tehlikeye atılmış oluyor.

Hala almamız gereken tedbirlere ihtiyacımız var

Pandemi sürecinde Sağlık Bakanlığının aldığı kararlar ve sağlık çalışanlarının özverili çalışması sonucu virüs vakalarında azalma olması sevindirici. Lakin halkımızın özlediği sosyal hayata kavuşması için hala almamız gereken tedbirlere ihtiyacımız vardır. Halkımızın sosyal hayatın içinde olması nedeniyle vaka sayılarımızda artışlar yaşanmaktadır. Hala sosyal mesafe, kişisel hijyen ve maske kullanımı konusunda vatandaşımızın duyarlı olması hatta bazı illerde zorunlu virüs koruma kurallarına uyması gerekmektedir. 

Virüs taşıyıcı özellikli hastaların başvuru sıklığı arttı

Pandemi döneminde, aile hekimleri kişisel koruyucuların zamanında sahaya verilmemesi nedeniyle her gün ”aramızdan kim enfekte olacak, kimi kaybedeceğiz ”endişesiyle çalıştı ve bu kaygı devam ediyor. İller arasında standart bir uygulama ne yazık ki yok.

Yeni süreçle birlikte aile hekimliğine virüs taşıyıcı özellikli hastaların başvuru sıklığı arttı. Aile Hekimliği çalışanlarının viral yükü her geçen gün artmakta, dolayısıyla kişisel koruyucu ekipmanlarını kullanım gerekliliği devam etmektedir. Kişisel koruyucuların kullanımı virüs bulaşmasını önlemek için zorunluluktur. Bu nedenle kişisel koruyucuların dağıtımının sağlanması ihtiyatlılık değil mecburiyettir.

 Pandemi sürecinin başında talihsizlik olarak nitelendirdiğimiz çalışanların koruyucu ekipmanlarının kendilerinin temin etmesi gerektiği uygulamalarının, yine yeniden başladığını görüyoruz. Talihsiz uygulamalardan Sağlık Bakanımızın haberi olmayabileceği düşünülerek, il sağlık müdürlüklerine pandeminin  bitmediği hatırlatması yapılmalıdır.

(Visited 3 times, 1 visits today)