Ağız kokusu kabusunuz olmasın

Her 4 kişiden 3’ünün şikayetidir ağız kokusu. Günlük hayatı doğrudan etkilediği gibi,  özgüven eksikliğine kadar varan sonuçlar doğurabilir.

Tanısı kolay olan ağız kokusu yiyeceklerden olduğu gibi, hastalıklardan da kaynaklanabiliyorr. Bu nedenle öncelikle bir diş hekimine gitmekte fayda var.

Okan Üniversitesi Diş Hastanesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Cansu Büyük, ağız kokusu şikayetlerinin yüzde 90’ının ağız içindeki sorunlardan kaynaklandığına işaret etti.

Ağız kokusu bir hastalık değildir. Tüketilen sarımsak, soğan gibi yiyeceklere bağlı olarak ortaya çıkar. Ya da sabah uyanıldığında sindirim sisteminde biriken gazlar ve dil sırtında çoğalan bakterilerin oluşturduğu sülfürlü bileşenler nedeniyle görülebilir. Fizyolojiktir ve tedavi gerektirmez. Dişler ve dil sırtının fırçalanması sonrasında ortadan kalkar.

Diş Fırçalama Ve Diş İpi Kullanımının Düzenli Olmaması En Büyük Etken

Diş fırçalama ve diş ipi kullanımının düzenli olmaması en büyük etkendir. İnatçı ağız kokusu genellikle diş çürükleri ve dişeti iltihaplarında daha fazla görülmektedir. Tanısı ve tedavisi kolaydır. Diş hekiminize giderek muayene olduğunuzda sorunlar belirlenerek, tedavileri yapılır. Ağız bakımınızı düzenli ve doğru olarak yaptığınızda ve rutin kontrollerinizi aksatmadığınızda ağız kokusu, probleminiz olmaktan çıkacaktır.

Ağız Kokusu Maskelenmemelidir

Yiyeceklerden bağımsız olarak, uzun süredir devam eden, kişinin kendisi veya yakını tarafından fark edilen kötü ağız kokusu ise, bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu tip bir ağız kokusu; ihmal edilmemeli, ağız gargarası, sprey ve sakızla maskelenmemelidir. Altta yatan neden tespit edilmediğinde daha büyük sorunlarla karşılaşılabilmektedir.Böyle bir durumda sistemik hastalıklardan şüphe edilmeli. Kulak, burun, boğaz enfeksiyonlarında, mide rahatsızlıklarında, sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlarda, diyabet varlığında, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği ve metabolizma bozukluklarında ağız kokusu görülebilmektedir. Bu nedenle hastalara, vakit kaybetmeden gerekli kontrollerini yaptırmalarını önermekteyiz.

Yetersiz Sıvı Alımı ve İlaç Kullanımı da Ağız Kokusuna Neden Olabilir

Ağız kuruluğuna neden olan durumlarda; yetersiz sıvı alımına bağlı olarak ya da tükürük salgılanmasını azaltan hastalıklara ve ilaç kullanımına bağlı olarak da ağız kokusu ortaya çıkabilir. Diyet veya oruç tutma durumunda yetersiz sıvı alımına ilaveten açlığa bağlı olarak vücuttaki yağ ve proteinlerin enerji olarak kullanılmaya başlaması sonucu ortaya çıkan bileşenler  de ağız kokusuna neden olabilirler.

Şule Yılmaz

 

 

 

 

(Visited 90 times, 1 visits today)