96 Diyabetli Çocuk Kampta Buluştu

Diyabetli Çocuklar Kampı, bu yıl 26’ıncı kez düzenlendi.

Aygaz’ın 14 yıldır destek verdiği kamp,  9-18 yaşları arasındaki 96 diyabetik çocuğa ev sahipliği yaptı.

Diyabetli çocuklara sağlıklı ve mutlu yaşamanın yollarını öğretmek, aralarındaki dayanışmayı geliştirmek ve  özgüvenlerini artırmak amacıyla gerçekleştirilen Diyabetik Çocuklar Kampı, DSİ İznik Sosyal Tesisleri’nde  gerçekleştirildi.

Kamp, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Büyüme-Gelişme ve Pediatrik Endokrinoloji Bilim Dalı Çocuk Sağlığı Enstitüsü ile Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği tarafından düzenlendi.

Çocuklar kampta,  keyifli bir tatil geçirmenin yanı sıra, kendi kendilerine yeterek yaşayabilmeleri için ihtiyaç duydukları birçok konuda uzmanlardan destek alıyor. Türkiye’nin çocuklara yönelik ilk sağlık kampı olma özelliği taşıyan etkinlikte, temel diyabet bakımı ve tedavisiyle ilgili her gün bir saat teorik ders veriliyor.

Bugüne Kadar  2 Bin Diyabetik Katıldı 

Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği tarafından ilk olarak 1993 yılında düzenlenen kamp, her yıl yaz kampı olarak düzenleniyor. Diyabetli çocukları bir araya getirerek, tip 1 diyabetli çocuk ve ergenlerin diyabetli olarak yaşama konusundaki eksikliklerini ve uygulama güçlüklerini gidermeyi hedefleyen kampa, bugüne kadar Türkiye’nin her yerinden yaklaşık 2 bin çocuk ve ergen katıldı.

Bilgi ve becerilerini artıran ve yeni dostlar edinen katılımcıların grup yöneticiliklerini , diyabet konusunda eğitimli 18 yaş üstü diyabetli kişiler yapıyor. Yüzme, basketbol, futbol, jimnastik ve tenis gibi spor aktivitelerinin yanı sıra el sanatları, dans, resim ve müzik gibi sanatsal etkinliklere de katılan çocuklara ve ergenlere, hareketli kamp yaşamı içinde insülin, egzersiz ve beslenme tedavisinin yöntemleri; kendi insülin iğnesini yapamayan çocuklara iğne yapma öğretiliyor. Psikososyal destek için psikolog ve psikiyatristlerin de hazır bulunduğu kampta, eğitim ve destek toplantıları da gerçekleştirildi.

Şule Yılmaz

(Visited 106 times, 1 visits today)