25 aile hekimine koronavirüsü tanısı konuldu

Türkiye genelinde 25 aile hekiminin koronavirüs testi pozitif çıktı.  Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu, ”Tek istediğimiz, tek şey koruyucu ekipmandır. Hem kendimiz, hem ailemiz, hem de hastalarımız için” çağrısı yaptı.

Türkiye genelinde 25 aile hekiminde koronavirüs tespit edildi.  Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF),  Sağlık Bakanlığı’na ‘Tek istediğimiz, tek şey koruyucu ekipmandır. Hem kendimiz, hem ailemiz, hem de hastalarımız için” çağrısı yaptı.

AHEF’den alınan bilgiye göre, ülke genelinde  25 aile hekimine koronavirüs tanısı konuldu.  AHEF Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada,  aile hekimlerinin ülkenin birinci basamak sağlık sisteminin temel taşı olduğu vurgulanarak, ” Göz ardı edilmeyi, unutulmayı, yok sayılmayı, üvey evlat olmayı hak etmiyoruz” denildi.

Talepler dile getirildi

”Tüm 2. ve 3. basamak hastaneler poliklinikler düzeyinde pasife alınmış, acil servis yükü azaltılmış haldeyken, kovid-19 salgınında ülkemizde en çok vakayı göğüslemeye çalışan, salgının yayılımını önlemek adına kişisel koruyucu ekipmanı olmadan vaka değerlendirmesi yapan, virüsle enfekte olma pahasına hizmet sunan, hafta sonu dahi takipli hastalarımızı virüs bulaştırıcılığı ve semptomları yönünden tarayan hekimleriz. Ülkemizde birçok ilde hiçbir kişisel koruyucu ekipmanın dağıtılmaması ya da çok yetersiz olması bu salgın kadar gerçektir.

Biz aile hekimleri ilk başvuru, ilk karşılaşma noktasıyız. Sağlık yalnızca 2 ve 3’üncü basamak değildir. Sayın Bakanımıza seslenmek isteriz. Birinci basamağı koruyamazsanız, maalesef bu halkımızı korumanız mümkün olamayacaktır. Çalışan sağlığını koruyamazsanız, vatandaşımızın da sağlığını maalesef koruyamazsınız. Bir taraftan salgınla mücadele ederken, bir taraftan çalışanı savunmasız bırakmak kabul edilemez.

“Tek istediğimiz tek şey koruyucu ekipmandır”

Sizler de biliyorsunuz ki, onlarca aile hekimi arkadaşımız Covid-19 tanısı almış durumdadır. Aile hekimleri, salgınla savaşta sağlık ordusunun en öndeki askerleri ve silahsız, savunmasız düşmana koşuyoruz. Canımız pahasına da olsa vatanımız ve halkımız için görevimizin başındayız. Yeter ki halkımız bu salgından en az hasarla kurtulsun.Tek istediğimiz tek şey koruyucu ekipmandır. Hem kendimiz hem ailemiz hem de hastalarımız için.”

(Visited 19 times, 1 visits today)