”Aşı olun, koronavirüs çocuklarda organ yetmezliğine sebep olabiliyor”

 ”1.Doğu Pediatri Kongresi”nde hekimlerinden, ”Aşı olun” çağrısı geldi. Doğu Pediatri Derneği Başkanı Prof. Dr. Şen: ”Son zamanlarda artan vaka sayılarıyla birlikte çocuklarda birden fazla organ tutulumu dediğimiz multi sistemik enfeksiyon, multi organ yetmezliğiyle karşılaşabiliyoruz.”

Türkiye’de pediatri biliminin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla kurulan Doğu Pediatri Derneğinin ilk kez düzenlediği ”1.Doğu Pediatri Kongresi’‘, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Kongre Merkezinde gerçekleşti. 4 gün boyunca çocuk hastalıkların ele alındığı kongrede hekimler, topluma ”aşı olun” çağrısı yaptı.

Doğu Pediatri Derneği Başkanı Prof. Dr. Velat Şen, aileleri aşı olma konusunda uyararak, koronavirüsün çocuklarda organ yetmezliğine sebep olduğuna dikkati çekti.

”Son zamanlarda çocuklarda organ yetmezliğiyle karşılaşabiliyoruz”

Prof. Dr. Şen, ”Koronavirüs çocuklarda organ yetmezliğine sebep olabiliyor. Virüs bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklar başta olmak üzere gelişimi normal düzeyde olmayan ve kilo yetersizliği olan çocuklarda ciddi problemlere sebep oluyor. Bu problemler müdahale edilemediği zaman organ yetmezliğine kadar gidebiliyor. Son zamanlarda artan vaka sayılarıyla birlikte çocuklarda birden fazla organ tutulumu dediğimiz multi sistemik enfeksiyon, multi organ yetmezliğiyle karşılaşabiliyoruz. Bu çok önemli ve kritik bir tablodur ve bu çocukları yoğun bakım ünitesine almak zorunda kalıyoruz. Bu sebeple ailelere aşı olun çağrısında bulunuyoruz.” dedi.

”Çocuklarda Covid var diyemeyiz ama…”

Kongrede aşı konusunda değerlendirmelerde bulunan Doğu Pediatri Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammet Asena da, ”sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderlerine aşı için yardımcı olmaları konusunda” çağrıda bulundu. Doç. Dr.  Asena, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Bugünler çocuklarda soğuk algınlığı ve göğüs hastalıklarının en yoğun yaşandığı dönemler. Covid-19 vakasını da göz önünde bulundurduğumuzda, sağlık çalışanlarının olduğu kadar toplumun her kesimine görevler düşüyor. En önemli görev ise aşı olmayı ihmal etmemektir. Okulların açılması ve kuralların ihmal edilmeye başlamasıyla birlikte vakalar yayılmaya başladı. Çocuklarda Covid-19 var diyemeyiz fakat ağırlıklı olarak rinovirüs, nezle ve grip nedeniyle başvurular gerçekleşiyor. Yetişkinlerde Covid-19’un yayılış göstermesiyle birlikte çocuk hastalarımıza da virüs yayılabilir. Çocuk hastalarımızda görülen gribin meydana getirdiği bir yükle, ağır tablolarla karşılaşmak mümkündür. Sağlık Bakanımızın da belirttiği gibi aşı olmayı ihmal etmemeliyiz.”

(Visited 9 times, 1 visits today)