Yüz maskeleri insanları daha çekici gösteriyor

Koronavirü salgını, maske algısını da değiştirdi. Araştırmalara göre, eskiden insanlar maske takan kişiden ”hasta” diyerek  uzak dururken, pandemiyle birlikte bu algı değişti. Cardiff Üniversitesinde yapılan araştırmaya göre, katılımcılar ”bez maske takanların, maskesizlerden daha çekici olduğunu” düşünüyor.

Salgın dönemi maske algısını da değiştirdi .Guardian’ın haberine göre, Cardiff Üniversitesi’ndeki araştırma, insanların yüz maskelerinin kişileri daha çekici gösterdiğini düşündüklerini ortaya koydu.

AjansBizim haberine göre, salgın döneminde çok az sayıda olumlu durumlar da ortaya çıkıyor. İşte bunlardan biri: İnsanlar koruyucu maskelerle daha çekici görünüyor.

Cardiff Üniversitesi tarafından Şubat 2021’de İngiltere’de yapılan araştırmada,  43 kadına yüzlerini farklı şekilde kapatan veya maske takmayan erkekleri değerlendirmeleri ve 1-10 arasında puan vermeleri istendi. Bu kişiler ”maskesiz, düz kumaş maske takan, mavi tıbbi yüz maskesi takan ve yüzünü bir kitapla maske ölçeğinde kapatan” erkeklerdi. 

Katılımcılar, bez maske takanların, maskesiz veya yüzlerini kitapla kapatanlardan daha çekici olduğu görüşünü bildirdi. Ancak, katılımcıların puanlarına göre normal tek kullanımlık cerrahi maske takanlar daha da iyi görünüyordu. 

Maske ilgiyi göze yöneltiyor

Sonuçları değerlendiren Cardiff Üniversitesi Psikoloji Okulundan Dr Michael Lewis, salgından önce yaptıkları bir araştırmanın, ”tıbbi yüz maskelerinin hastalık veya hastalıkla ilişkili olduğu için çekiciliği azalttığını” ortaya koyduğunu  hatırlatarak, şunları söyledi:

”Maskelerin her yerde bulunmasından bu yana bunun değişip değişmediğini test etmek ve maske türünün herhangi bir etkisinin olup olmadığını anlamak istedik. Sonuçlar, maskelerin insanları hastalık hakkında düşündürdüğü ve bu kişiden kaçınılması gerektiği düşünülen pandemi öncesi araştırmalara ters düşüyor. Pandemi, maske takanları nasıl algıladığımız konusunda psikolojimizi değiştirdi. Maske takan birini gördüğümüzde artık ‘o kişide bir hastalık var, benim uzak durmam gerekiyor’ diye düşünmüyoruz.  Çalışmamız, tıbbi yüz maskeleriyle kapatıldığında yüzlerin en çekici olarak kabul edildiğini gösteriyor. Maskeler dikkati gözlere yönelttiği için insanları daha çekici hale getirmesi de mümkün.’

(Visited 5 times, 1 visits today)