Uykusuzluk için uyku check-up’ı yaptırın

Bir çok insanın yakınmasıdır, uykusuzluk. Oysa sağlıklı bir uyku sadece beyin için değil vücuttaki her organ için çok önemlidir.

Uzun süreli uykusuzluk sorunu hipertansiyondan, kalp hastalıklarına, depresyondan anksiyeteye kadar pek çok soruna yol açabilir.

Yaptıracağınız uyku check-up’ı ile uykusuzluğunuzun nedenlerini bulabilirsiniz.

Sağlıklı bir uyku olmadığında vücuttaki tüm sistemlerde bozuklukların ortaya çıkabildiğini anlatan  Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Bölümü Direktörü Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, uyku bozuklukları hakkında bilgiler verdi.

Uyku bozuklukları dışarıdan bakıldığında ilgisiz gibi görünen birçok sorunun ve hastalığın altında yatan neden olabiliyor. Tek başına uykusuzluk belli bir süreden sonra beyin için büyük bir stres ve yorgunluk kaynağı olur. Depresyon, anksiyete, öğrenme ve konsantrasyon bozuklukları başlar. Hasta uykusuzluk çekeceğim korkusuyla yattığında ise bir kısır döngüye girer ve sorun gittikçe uzar.

Baş ağrısı da, cinsel isteksizlik de yapar

Hastanın uyku sırasında yaşadığı uyku apnesi, periyodik bacak hareketleri, uyku davranış bozuklukları gibi durumlar uykunun kalitesini bozar. Bu durum hastanın yorgun uyanmasına, gündüz uyuklamasına, bellek bozuklukları ve baş ağrısına, cinsel isteksizliğe, gece sık idrara çıkma gibi sorunlara da yol açabilir. Uzun süreli kalitesiz uyku düzeni ve özellikle uyku apnesi gibi oksijen düşüklüğüne neden olan durumlar, hipertansiyon ve kalp hastalıklarına neden olabilir. Bu durum fark edilmez ve tedavi edilmezse kalp ve akciğer yetmezliği hatta ani ölümlerle sonuçlanabilir.

Uyku apnesi zayıflarda da  görülebilir

Yaygın kanının aksine sadece kilolu kişilerde değil zayıflarda da uyku apne sendromu görülüyor. Özellikle anatomik olarak boyun çapı geniş, çenesi küçük, bademcikleri ya da küçük dili büyük ya da son zamanlarda hızlı kilo almış kişilerde uyku apne sorunu görülebilir. Uykuda davranış bozuklukları yani parasomniler ise çocuklarda daha sık olmakla birlikte herkeste görülebilir.

Uyku check-up’ı sorunları çözebilir

Uyku check-up’ı  için öncelikle hasta bir nörolog tarafından dinleniyor ve muayene ediliyor. Hastanın uykuyla olabilecek şikayetleri göz önüne alınarak ‘polisomnografi’ denilen bir gecelik uyku incelemesine alınıyor. Hastanın uykusu klinikte özel olarak hazırlanan odada tüm gece elektrodlar yardımıyla değerlendiriliyor. Bu araştırmayla uyku sırasında hastanın varsa yaşadığı sorunlar tespit edilip tedavi sürecine başlanıyor.

Sağlıklı bir uyku için neler yapılmalı ?

Sağlıklı bir uyku için öncelikle uyku saatleri bir düzene oturtulmalı ve tatiller de dahil olmak üzere aynı saatlerde yatıp kalkılmalı.  Uyku süresi ihtiyacı kişiden kişiye göre değişir. Uzun uykucular ya da kısa uyuyanlar gibi bir ayrım olmakla birlikte en az 6-7 saatlik bir uyku gerekli.

Yatak odası serin ve karanlık olmalı.Sadece uyku geldiğinde yatağa gitmek, yatakta çalışmamak, yemek yememek ya da düşünmek için yatakta yatılmamalı. Uykunuz kaçtığında hemen kalkıp daha sakinleştirici bir şeyler yapıp uykunuz gelince yatağa dönmek daha rahat uykuya dalmayı sağlar.Uykudan 2-3 saat öncesinde egzersiz yapılmamalı, sigara ya da kafeinli içecekler içmemeli ve ağır yemekler yenmemeli. Uykuyu en sık bozan etkenlerden biri de strestir. Bunun için gece rahatlayıcı bir aktivite sonrası uyumak ve baş edilemeyen stresli dönemlerde ise vakit kaybetmeden bir psikiyatriste görünmek önemli.

Şule Yılmaz

 

(Visited 73 times, 1 visits today)