TÜSAD’dan KOAH tedavisi uyarısı

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği, kanıta dayalı olmayan yöntemlerin   KOAH’ta çözüm gibi sunulduğu uyarısı yaptı.

Bronkoskopi adı verilen endoskopik yöntemin, sadece nefes borularını genişletme ve balgamı temizleme amaçlı bir yöntem olduğu bildirildi.

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD), kanıta dayalı olmayan tedavi yöntemleri ile KOAH hastalığına çözüm sağlanabildiği yönündeki bilgilerin yanıltıcı olduğunu bildirdi.

Dernek adına yapılan açıklamada, şu bilgiler verildi.

KOAH (Kronik Obstüktif Akciğer Hastalığı) tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de başta sigara içenler olmak üzere milyonlarca insanı tehdit ediyor. Dünya genelinde 400 milyon, Türkiye’de 5 milyon civarında KOAH hastası bulunuyor. Son zamanlarda KOAH tedavisine yönelik yanıltıcı açıklamalar yapılıyor ve  kanıta dayalı olmayan tedavi protokolleri hastalığın kesin çözümü gibi aktarılıyor.

KOAH tedavisinde böyle bir metot yok

KOAH, solunum sisteminde geriye dönüşü olmayan ve düzelmeyen hasarlara yol açan bir hastalıktır. Halen bazı hekimler tarafından uygulanan ve ‘ameliyat’ olarak nitelendirilen ‘bronkoskopi’ adı verilen endoskopik yöntem, yani balon kullanılarak nefes borularını genişletme ve mukusu (balgamı) temizleme amaçlı bir yöntemdir.  KOAH tedavisinde böyle bir metodun yeri bulunmamaktadır. KOAH tümüyle ortadan kaldırılamamakla birlikte, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır.

TÜSAD Başkanı

Açıklamada, TÜSAD Başkanı Prof. Dr. Arzu Mirici de, KOAH’ın  dünya genelinde 40 yaş üstündeki her 10 kişiden birini etkilediğine dikkati çekti ve uyarılarda bulundu.

Ne yazık ki, 20 yıl günde bir paket sigara içen her tiryaki KOAH adayı olarak kabul ediliyor. Geçmeyen öksürük, balgam ve nefes darlığı gibi belirtiler ile kendini gösteren KOAH’ın tedavisinde, erken teşhis büyük önem taşıyor. KOAH’ın erken teşhisi için sigara içen ve 40 yaşını aşmış herkesin yılda bir kez solunum testi yaptırması gerekiyor. Bu hastalıktan korunmanın birinci koşulu sigara içmemek. KOAH tedavisinde başarılı olabilmek için de öncelikle sigaranın bırakılması, tozlu ve dumanlı ortamlardan uzak durulması ve düzenli ilaç tedavisi çok önemli.

(Visited 118 times, 1 visits today)