Tükrük deyip geçmeyin, kalitesizi çürük de yapar, diş taşı da…

Uzmanlara göre, ağız sağlığında genellikle göz ardı edilen  unsurlardan biri de tükürük kalitesi. Dişleri asit erozyonlarına karşı koruma, ağız kuruluğunu önleme ve  oluşabilecek aşınmaları engelleme konusunda, tükürük yapısı kritik bir öneme sahip.

 

Avrupa Estetik Diş Hekimliği Akademisi Üyesi Diş hekimi Güzin Kırsaçlıoğlu, tükürüğün dişler için bir tampon görevi gördüğünü söyledi.

Tükürük yapısı kritik bir öneme sahip

Ağız sağlığında genellikle göz ardı edilen bir unsur olan tükürük kalitesi, diş sağlığını koruyabilmek ve ömür boyu estetik gülüşlere sahip olabilmek için önemli  bir etken.  Dişleri asit erozyonlarına karşı koruma, ağız kuruluğunu önleme ve dişlerde oluşabilecek aşınmaları engelleme konularında tükürük yapısı kritik bir öneme sahip. Bizim için tükürük ve tükürüğün kalitesi çok önemli . Çünkü tükürük dişi koruyucu bir unsur aslında.

Dişlerin üzerinde bir film tabakası gibi kalıp, yiyeceklerin asidik etkisini ortadan kaldırıyor ve bir tamponlayıcı görevi görüyor. İçerisinde kalsiyum var, fosfat var. Örneğin, sadece tükürük kalitesizliği bile çürüğe yol açabiliyor. Akışkan bir tükürüğünüz var ise dişi yıkar, ama köpüksü ve yapışkan bir yapıda ise gıda artıklarının dişe daha çok yapışmasını sağlar, daha çok diş taşı oluşumuna neden olur.

Yer fıstığı, yeşil çay 

Yer fıstığı  zengin fosfat içeriğiyle tükürük yapısını besliyor. Yeşil çay, ada çayı antioksidan özellikleri ile tükürük yapısı ve diş eti sağlığını olumlu anlamda etkiliyor.

(Visited 25 times, 1 visits today)