Topuklu Giymenin de Kuralları Var 

Şık görünse de, bilinçsiz seçildiğinde topuklu ayakkabılar ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Eğer vazgeçilmezleriniz arasındaysa ayağınıza uygun formda seçin.

Öne doğru eğimi daha hafif, parmakları sıkıştırmayan modelleri tercih edin

Hemen hemen her kadının gardırobunda yer alan yüksek topuklu ayakkabılar,  şık görünse de ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Bu nedenle bilinçli ayakkabı seçimi, bazı sağlık problemlerini engelleyebiliyor.  Memorial Antalya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Turan Aydın, yüksek topuklu ayakkabılardan vazgeçmeden nasıl sağlıklı kalınabileceğini anlattı.


En ideal topuk 5 santim 

Sağlık açısından en ideal ayakkabı, yaklaşık 5 santim yüksekliğinde topuğu olandır. Ayakkabıyı, topuk yüksekliğinin yanı sıra, ideal yapan özelliği ön kısmının parmakların rahat edebileceği genişlikte olmasıdır. Böyle bir ayakkabı spor ayakkabısı kadar sağlıklıdır. 8 santimden uzun topuklu, sivri uçlu bir ayakkabı ise uzun süreli kullanıldığında bel, kalça, diz, ayak bileği ve ayağın ön kısmında anormal yüklenmelere neden olur.

8 santimden yüksek topuk postürü bozuyor

Kollar, bacaklar ve başın yer çekimine göre bir pozisyonu vardır. 8 santimden yüksek topuğu olan bir ayakkabı postürü bozarak, dizlerin ve kalçanın hafif bükülmesine, belin öne doğru kamburlaşmasına ve belin normal olan çukurluğunun artmasına neden olur.

Kas kısalmalarına yol açmasın!

Anormal yüklenme yerlerinde kas kısalmaları olur. Örnek olarak; bel çukurluğu artınca belin arka kasları; kalçanın yükü arttığı için ise kalçayı büken kaslar, en önemlisi de bacak kasları kısalır. Bu kısalma, eklem hareketlerinin fizyolojik genişliğini azaltır. Eklem esnekliğinin azalması eklem kıkırdağına anormal yük bindirerek kireçlenmeye neden olur. Özellikle bacak kaslarının kısalarak ayak bileği eklemine yük bindirmesi ayak tabanında bulunan zarı kısaltır, topuk ağrılarına yol açar.

Sinir hasarına neden olabilir

Sürekli topuklu ayakkabı giyme sonrasında ayak parmaklarında pençeleşme görülebilir. Pençeleşme sonucunda ayak parmak sırtlarının ayakkabıyla çok sık teması bu bölgelerde nasır oluşumuna yol açar. Önleri çok dar ayakkabılar ise başparmak çarpıklıklarını meydana getirir. Ayrıca ayağın önde sıkışması, parmakların dar bir alanda birbirlerine doğru itilmelerine neden olur ve parmak arasından geçen parmak sinirlerinin sıkışmasıyla sinir hasarına zemin hazırlar. Bu bölgede Morton Nöroması denen sinirde kalınlaşma, ayak önünde uyuşma ve ağrı ile belirti veren rahatsızlıklara neden olur.

Topuklu ayakkabı seçme ve giymenin püf noktaları 

Eğer topuklu ayakkabılardan vazgeçemiyorsanız, ayağınıza uygun formda bir ayakkabı alın.
Öne doğru eğimi daha hafif, parmakları sıkıştırmayan modelleri seçin.
Basılan alan geniş olduğunda daha iyi denge sağlandığı için, kalın topuklu ayakkabıları almayı tercih edin.
Sol ve sağ ayağınız birbirinden farklıysa büyük ayağınızın rahat ettiği numarayı alın.
Çok ayakta kalmamaya, aralarda oturmaya dikkat edin.
Ayaklarınızın daha rahat etmesi için ortopedik taban yerleştirin veya ayaklarınızın önüne veya arkasına silikon yastıkçıklar koyun.
Her gün aynı ayakkabıyı giymeyin, farklı boyda topuklu ayakkabılar giymeyi tercih edin.
Topukların puntosu arttıkça rahatsızlık artar. Bu nedenle 7.5 santimden yüksek topuklu ayakkabıların kullanımını mümkün olduğunca sınırlayın.
Ayakta durduğunuzda postürünüzün nasıl olduğunun farkında olun. Omuzlarınızı kare pozisyona getirin, omurganızı uzatın ve ağırlığı her iki ayağa eşit dağıtın. Omuzlarınızı, kalçalarınız ve dizlerinizi bir hizada tutun.
Adımlarınızı atarken yere ilk olarak topuklarınızın, ardından da ayak ucunun değmesini sağlayın.
Merdivenden topuklarınız ve ayak ucunuz aynı anda yere basacak şekilde inin. Çıkarken de tüm ağırlığınızı ayak ucunuza verin.
Çalışmadığınız günlerde maksimum 5 santim  yüksekliğinde topuklu ayakkabı tercih edin.
Önü geniş ayakkabı ya da spor ayakkabı giyerek ayaklarınızın dinlenmesini sağlayın.
Yürüyüş, koşma gibi egzersizler yapın.

Şule Yılmaz

(Visited 83 times, 1 visits today)