Sofra kurulurken dolaptan ”en son peyniri çıkarın”

Peynirinizi doğru saklıyor musunuz? Gıda uzmanlarına göre, ilk adım peyniri satın alırken başlıyor. Marketlerde dolap dışında sergilenen ürünler alınmamalı. Sofra kurulurken dolaptan en son peynir çıkarılmalı,  toplanırken de en önce kaldırılmalı.

Muratbey gıda uzmanları,  sağlıklı şekilde peynir tüketimi için hangi saklama koşullarına dikkat edilmesi gerektiği konusunda tüketicileri uyardı.

İlk adım satın alırken başlıyor

Uzmanlara göre ilk adım, peyniri satın alırken başlıyor. Ürünün marketlerde mutlaka buzdolabında olması, buzdolabı sıcaklığının ise +2C ile +4C derece arasında olduğunun kontrol edilmesi gerekiyor.

Markette peynir gibi süt ürünlerinin alışverişi en son yapılmalı. Soğuk zincir kırılmamalı, marketlerde dolap dışında sergilenen ürünler alınmamalı.

Süt ve süt ürünü alındığında dışarıda fazla kalmamasını sağlayarak, bir an önce eve gelinerek peynirler buzdolabına konmalı.

Peynir, ambalajından çıkarıldıysa cam, metal veya seramik kap içerisinde ağzı kapalı şekilde saklanmalı. Ve buzdolabında genelde kahvaltılık bölümü olarak tarif edilen kapaklı çekmecede muhafaza edilmeli. 

Peynirler yenilecek kadarı kesilerek paketinden alınmalı,  hemen yenilmeyecekse dilimlere ayrılmadan saklanmalı.

Sofraya en son konulmalı  

Peynir oda sıcaklığında bekletilmemeli. Sofra kurulurken dolaptan en son peynir çıkarılmalı, sofra toplanırken ise en önce peynir sofradan kaldırılmalıdır. Sofrada kalan ürün, dolaptaki kendi orijinal ambalajına (ambalajdaki el değmemiş ürünün yanına) değil, ayrı bir kapalı kaba konularak saklanmalı. Süt ve süt ürünleri dolapta kapalı halde olmalıdır.

Sofra hazırlıkları ya da yemek hazırlıkları sırasında peynirler tezgah üzerinde bekletilmemelidir.

Kapalı kapta ve salamura suyu içinde satılan peynirler kendi salamura suyunun içinde tutulmalı. Suyu azalırsa, içme suyu eklenerek peynirin havayla teması kesilmelidir.

(Visited 16 times, 1 visits today)