Sivilceye yatkın kişiler neler yapmalı?

Sivilceler genellikle hormonların etkisiyle ergenlik döneminde başlayan yağ bezi hastalığıdır. Önlem alınmadığı takdirde ciltte kalıcı izler bırakabilir. 

Dermatolog Uzm. Dr. Emre Araz,  ergenlikle birlikte başlayan ve ileri ki yaşlarda farklı sebeplerle ortaya çıkan sivilcelerin dikkate alınarak doğru tedavi edilmesi gerektiğini söyledi.

Sivilce neden ortaya çıkar? 

Sivilceler genellikle hormonların etkisiyle ergenlik döneminde başlayan yağ bezi hastalığıdır. Yağ bezlerimiz, cilt ve saçların kurumasını önlemek için sebum diye adlandırılan yağlı bir madde üretmektedir. Sivilce, kıl folikülleri olarak bilinen derideki küçük delikler tıkandığında ortaya çıkar. Yağlı cilde sahip kişilerde gözlenen bu hastalık; eşlik eden siyah noktalar (komedon), cilt yüzeyinde parlama ve genişlemiş gözenek sorunuyla başlar.

Sivilceye yatkın kişiler neler yapmalı?

Sivilceye yatkın özellikteki kişilerin fazla sebum salgısını uzaklaştırmak için; nem dengesini bozmadan, cildi kurutmadan sadece fazla sebumu uzaklaştıran temizleyici ürünler kullanması gerekir.

Sabun ve deterjan içermeyen, genellikle jel şeklinde temizleyiciler önerilir. Bu tarz bir temizleyiciyle cildi günde iki kez temizlemek gerekir. Bu yıkamadan sonra genişlemiş gözenekleri sıkılaştırıcı özelliği olan ve yine yağlı ciltler için bir tonik kullanılabilir. Ayrıca haftada 1-2 kere çok yüzeysel, etkili cildin ölü tabakasını soyucu ve yenileyici özelliği bulunan peeling ve maskeler kullanılabilir.

Bu önlemlerle yeni sivilceler çıkmaya devam ediyorsa ya da ciltteki siyah nokta ve geniş gözenek sorunu giderilemiyorsa mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır.

(Visited 11 times, 1 visits today)