Sıcak kum banyosu sağlığınızdan etmesin

Tatilde sık karşılaştığımız manzalardandır, ”sıcak kum banyosu” yapanlar. 

Gençler ve çocuklar deniz ve havuz etkinliklerine rağbet ederken, belirli bir yaşın üstündeki tatilciler, tercihini sıcak kum banyolarından yana kullanır.

Çoğunlukla kireçlenme problemleri ve kas gevşemesi nedeniyle tercih edilen kum banyoları, geçici bir süre rahatlama sağlar. Ancak saatlerce sıcak kumun içinde kalmanın ciddi sorunlara yol açabileceğini de unutmamak lazım.

Central Hospital’dan fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Dr. A. Şahap Demirboğan, bilhassa kalp ve damar hastalıkları ve yüksek tansiyonu olanlarla,  ileri yaştaki bireylere sıcak kum banyosunun olumsuz etkileri konusunda uyarılarda bulundu.

Kızgın kumun ağrılı vücut şikayetlerine bir katkısı yoktur

Genel olarak halkımız arasında kolları, ayakları veya vücudu kızgın kumlara gömmenin, ağrılara iyi geldiğine dair bir inanç hakim. Fakat kızgın kumların, içeriğinin yalnızca kumdan oluşması nedeniyle herhangi bir hastalığa birebir iyi geldiği söylenemez. Ayrıca çoğunlukla kireçlenme problemlerinde ve kas gevşemesi nedeniyle tercih edilen kum banyoları, geçici bir süre rahatlama sağlar. Çünkü sıcak kum,  kısa süreli bir etkiye sahiptir. Bu nedenle ağrılı vücut şikayetleri için saatlerce kızgın kumların içinde ve güneşin altında kalmaktan sakınılmalıdır. Bu tür şikayetleri olanlar mutlaka bir fizik tedavi uzmanına başvurmalıdır. Kumların sahip olduğu ağırlık, belirli bir basınç sağlaması sebebiyle masaj etkisi yaratabiliyor. Bu da kişilerde bir rahatlama yaşanmasını sağlayabiliyor. Bu gevşetme dışında kumun hiç bir tedavi etkisi yoktur.

Sıcak kum felç riskini tetikleyebilir

Kızgın güneş, kalp-damar hastalıkları ve yüksek tansiyon gibi sağlık sorunları olanlar için ciddi riskler taşır. Bu hastalar, bilhassa başlarını direkt güneş ışınlarından korumalı, şapkasız güneş altında bulunmamalıdır. Ayrıca vücudun yüksek miktardaki kumların içine gömülmesi kalbin zorlanmasına ve beyindeki basıncın artmasına yol açabiliyor. Bu etkiler ise kızgın güneşe maruz kalınmasıyla birlikte, tansiyonun yükselmesine zemin hazırlayabiliyor. Hatta sıcak kum nedeniyle tansiyonu yükselebilecek veya kalp rahatsızlıklarında artış görülebilecek hastalar, felç riskiyle dahi karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle yaz tatillerinde kaplıca, sıcak kum ve güneş gibi vücuda aşırı sıcaklık yükleyen durumlar mutlaka hekim kontrolünde gerçekleştirilmelidir.

Başka kimler kum banyosunda uzak durmalı?

Diyabet hastaları ve bilhassa yaraları veya nöropatileri olan tatilcilerin de kum banyolarından uzak durmaları gerekiyor. Ayrıca varis problemleri yaşayanlar, bacaklarında çeşitli damar, iltihabi veya akut safhada romatizmal hastalıkları olanlar bu uygulamalardan kaçınmalıdır. Bahsi geçen bu hastalıklara sahip bireylerin bacaklarını kuma gömmeleri çok ciddi sağlık sorunlarının yaşanmasına yol açabilir. Romatizmal hastalıkları olanlara da sıcak kum banyosunu önermiyoruz.  Çünkü romatizmal hastalıklara yapılacak herhangi bir ısıtıcı müdahale fayda sağlamadığı gibi dokulardaki şişmeyi de tetikleyebiliyor.

Deniz ve kumdan sağlık için nasıl yararlanmalı ?

Sık sık egzersizler yapılmalı. Kan dolaşımını hızlandırması ve bacak-kalça kasları için kusursuz bir egzersiz olması nedeniyle mümkün olduğunca kum üzerinde yürüyüşler yapılmalı. Kumlar üzerinde uzanmak, güneşlenmek ya da yürüyüş yapmak isteniyorsa, güneşin zararsız olduğu saatler beklenmeli. Deniz banyosu ise birçok hastalığı önlediği gibi, mevcut hastalıkları da iyileştirebiliyor. Bilhassa kas sisteminin güçlenmesine katkı sağlıyor. Bu nedenle bol bol yüzülmeli.

Haber:Şule Yılmaz

(Visited 161 times, 1 visits today)