”Sessiz kalp krizi” erkekleri seviyor

Kalp krizi kendini her zaman şiddetli ağrıyla belli etmez. Bazen de sessizce gelir. Sessiz kalp krizi geçirip, haftalar ya da aylar sonra bile farkında olmayabilirsiniz. Yapılan çalışmalara göre, sessiz kalp krizi geçirenlerin yüzde 80’i durumun farkında değil ve erkekler bu konuda daha riskli.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Zekeriya Nurkalem, sessiz kalp krizinin belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında bilgiler verdi.

Sessiz kalp krizi nedir? 

Bir kalp krizi belirti vermediğinde ya da hafif belirti verdiğinde veya belirtiler kalp kriziyle ilişkilendirilemediğinde sessiz kalp krizi olarak adlandırılır. Uykuda ya da uyanıkken ortaya çıkabilir.

Yüzde 80’i durumun farkında değil   

Sessiz kalp krizi geçirmiş olduğu halde bunun farkında olmayan kişi sayısı endişe vericidir. Journal of American Medical Association’da yayınlanan, yaşları 45-84 arasında değişen ve kardiyovasküler hastalığı olmayan 1000 kadın ve 1000 erkekle yapılan araştırmaya göre; çalışma başlangıcından 10 yıl sonra bu kişilerin yüzde 8’inde kalp krizi kanıtı olan miyokardiyal skarlar rastlanmıştır. Bu çalışmada kalpte hasar hareketli kalp MR’ı ile kontrol edilmiştir. En şaşırtıcı olan ise bu kişilerin yüzde 80’i, durumun farkında değildi. Genel olarak miyokardiyal skar görülme sıklığı erkeklerde, kadınlara göre 5 kat daha fazla.

Sessiz kalp krizinin belirtileri 

Nefes darlığı, Aşırı yorgunluk, Genel bir rahatsızlık hissi ya da sıkıntı, Soğuk terleme, Hazımsızlık, bulantı ya da kusma, Baş dönmesi ya da sersemlik, Boğazda ya da göğüste hafif ağrı, Sırtta ya da kollarda burkulan ya da çekilen kas ağrısı gibi ağrı, Göğsün ortasında birkaç dakika süren ya da gelip giden rahatsızlık hissi. Bu rahatsızlık baskı, sıkışma ya da ağrı şeklinde ortaya çıkabilir ve Vücudun üst kısmında, bir ya da iki kolda, boyunda, çene ya da midede rahatsızlık hissi.

Belirtilerin kalp krizi olup olmadığı nasıl anlaşılabilir?

Yaşadığınız belirtilerin kalp krizine mi yoksa başka bir rahatsızlığa mı bağlı olduğunu anlamanın bazı yolları vardır. Boynunuzdaki ya da kolunuzdaki burkulma ağrısı, gerindiğinizde veya kolunuzu salladığınızda iyileşmez.

Sakinleşip uzandığınızda nefes darlığı ya da terleme de kalp krizi durumunda azalmaz.

Eğer belirti gösterdiğinizi düşünüyorsanız onu müdahale edip edemeyeceğinize bakın. Göğse baskı uygulayabiliyor musunuz konumunuzu değiştirebiliyor musunuz? Ayağa kalkıp oturabiliyor musunuz? Duruşunuzu değiştirdiğinizde bir fark oluyor mu? Eğer bir sorun varsa aynı belirtileri göstermeye devam edecektirEğer biri dinlenme sırada göğsünde bir rahatsızlık hissediliyorsa ve ayağa kalkıp etrafta dolaşırsa, kalp sorunu olması durumunda belirtiler genellikle daha da kötüleşir.

Risk faktörleri 

Sessiz kalp krizi için risk faktörleri, belirti veren kalp krizi risk faktörleri ile aynıdır. En yaygın olanlar şunlardır:

Yaş (erkekler için 45 yaş ve üstü, kadınlar için 55 yaş ve üstü veya menopozda olmalı),  Diyabet (Şeker hastalığı), Aşırı kilo, Yüksek kan basıncı (tansiyon), Yüksek kolesterol, Egzersiz eksikliği (hareketsiz yaşam), Önceden kalp krizi geçirmiş olmak,  Tütün kullanımı, Ailede kalp hastalığı öyküsü ve Stres.

Sessiz kalp krizi tedavisi 

Olabildiğince çabuk bir şekilde çok daralan tıkanmış kan damarını açmak için koroner anjiyoplasti yapılabilir. Kan damarı içinde kanın akışını sağlamak için stent yerleştirebilir. Bazı durumlarda kanın tıkalı bölgede dolaşmasını sağlamak için koroner arter bypass greftine ihtiyaç olabilir.

(Visited 10 times, 1 visits today)