Salgında ”spora verdiğiniz arayı kapatacağım” diye sakat kalmayın

Uzmanlar,  salgın sonrası spora dönüş konusunda uyarıyor. En fit olanın bile en azından esneklik kaybı yaşadığına işaret eden uzmanlar, ”Spora verdiğiniz arayı, periyotu sıkılaştırarak kapatmaya çalışmak hatadır” diyerek, uyarıyor.  

Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, koronavirüs salgını dolayısıyla evde bulunulan dönemin kas kuvvetinde ciddi bir azalmaya neden olduğunu söyledi. Yalım, salgın sonrası spora dönüşte dikkat edilecek noktaları anlattı, uyarılarda bulundu.

İlk önlem, Nisan başındaki seviyede olmadığımız farkındalığıdır

Hangi sporu yaparsak yapalım, artık eski değil, yeni normale adapte olmamız gerektiğini unutmadan, ilk hedefimiz sakatlıklardan uzak, güvenli spor olmalıdır. En fit olanımız bile en azından esneklik kaybını yaşadığının farkındadır.

İlk önlem aslında, yaşadığımız dönemi iyi tahlil edip, artık Nisan başındaki seviyede olmadığımız farkındalığıdır. Bu bizim, aşırı zorlayıcı aktivitelere hemen başlamamız gerektiğini kabul etmemizi sağlar.

Gerek kas kuvvetinde yaşadığımız gerileme, gerekse de kas ve bağ gerginliğinin artması, sakatlıklar için uygun ortam yaratmaktadır. Spora tekrar dönerken, azami önlem esneklik üzerine verilmelidir.

Spor yapma frekansımızı yavaş yavaş artırmalıyız

Spora verdiğimiz arayı, periyotu sıkılaştırarak kapatmaya çalışmakta başka bir hatadır. Yaklaşık 4 aylık ara sonrasında, spor yapma frekansımızı yavaş yavaş arttırmalıyız. Eskiden haftada 3-4 kere gidiyorsak, ilk haftalar bunu 2-3 ile sınırlamak bizi aşırı yüklemeden koruyacaktır.

Ağırlıkta kaldığınız yerden 2 basamak alttan başlayın 

Ağırlık çalışmalarında, kaldığınız yerden 1 hatta 2 basamak alttan başlamak, önceliğimizi ağırlığı arttırmak değil, tekrar sayılarımız arttırmak olarak belirlemeliyiz. Böylece kas dokusu dirence kendini koruyarak, alışacak ve eski dayanıklılığına tekrar kavuşacaktır.

Koşu ve yürüyüş için düz zemin kısa mesafe 

Eğer koşu, yürüyüş yada bisiklet gibi sporlar yapıyorsak, benzer şekilde öncelikle programımızı düz zeminde kısa mesafeler ve arada germe egzersizleriyle desteklemek, en güvenilir yöntem olacaktır. Günlük değil, haftalık hedefler belirlemek daha mantıklı olacaktır.

Vücut sadece kaslar ve bağlardan oluşmaz. Spor için belki de asıl önemli olan kardiovasküler yapının direncidir. Bu dönem bizi aslında bu konuda daha fazla vurdu. Hem kondisyonumuz düştü, hem de damar dayanıklılığımız ve akışkanlığımız bir miktarda olsa azaldı. Dolayısıyla risk faktörlerimiz arttı.  Derece derece artırılan antrenman programı bu riskleri minimuma indirecektir.

Vücudun ”yeter” dediği noktada durun 

Halı sahalar, tenis kortları, havuzlar da oldukça yoğun kullanılmaya başlandı. Bu dönemde ve asıl tehlike de, aslında bu bölgelerde daha yoğunlaştı. Eskisi gibi eskisi kadar yapmak istesek de, vücudumuz bunu ilk dönemde karşılamakta zorlanacaktır. O yüzden kendimizi dinlemek ve vücudumuzun yeter dediği noktada durmayı bilmek, olmazsa olmazımız olmalıdır.

(Visited 21 times, 1 visits today)