Salgında ne zaman diş hekimine gidilmeli?

Salgın döneminde pek çok kişi, diş hekimine gitme konusunda tereddüt yaşıyor. Ağız ve diş sağlığı problemleri için diş hekimine başvurmak yerine, geçici çözümler üretiyor. Hangi sorunlarda mutlaka diş hekimine gidilmeli?

Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Alsancak Diş Kliniği Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. Tankut Tuncer, salgın sürecinde ağız ve diş sağlığının ihmal edilmemesi gerektiğini vurguladı. Tuncer, salgın döneminde ağız ve diş sağlığını korumaya yönelik öneri ve uyarılarda bulundu.

Devam eden tedaviler tamamlanmalı

Pandemi döneminde ağız ve diş sağlığı problemlerine karşı diş hekimine başvurmak yerine geçici çözümler üretmek, ağız ve diş sağlığının daha da bozulmasına neden olabiliyor. Bu nedenle salgın döneminde olsak da, devam etmekte olan tedavilerin tamamlanması önemli. Çünkü eksik kalan tedaviler, ağız ve diş sağlının daha da bozulmasına ve hatta genel sağlığın da tehlikeye girmesine neden olabiliyor.

Bu durumlarda diş hekimine gidin  

Enfeksiyona neden olabilecek dişlerin varlığı, genel direncin düştüğü durumlarda yaygın enfeksiyonlara dönüşebiliyor. Bu nedenle acil diş tedavisine ihtiyacınız varsa, kendiliğinden ortaya çıkan ağrı ve kanamalar söz konusuysa,  mevcut kron ve köprüler düştüyse, sallanan implant ve implant üstü protezleriniz varsa ertelemeden diş hekimine gitmeniz gerekiyor.

Düzenli diş fırçası ve diş ipi kullanın  

Salgın nedeniyle evde geçirdiğimiz zaman arttı. Bu durum kendimize gösterdiğimiz özenin azalmasına ve depresif bir hale gelmemize neden oldu. Kişisel ve dişsel bakımlarımızı aksatmadan hayatımıza devam etmemiz, pandemiye daha iyi direnmemize yardımcı olacaktır. Diş hekimleri olarak önerimiz, kişisel ağız ve diş sağlığı bakımlarını aksatmamanız ve düzenli olarak diş fırçası ve diş ipi kullanmanızdır.

Salgında risk ve sorumluluk dengesini gözetiyoruz

Salgın nedeniyle diş hekimine gitme konusunda endişesi olanlar var. Akademik birikimimiz, mesleki tecrübemiz, özenle temin edilen ekipmanlarımız, yüksek nitelikli klinik şartlarımız ve Sağlık Bakanlığı’nın sürekli güncellediği algoritmalar sayesinde, güven ve özveriyle diş sağlığı hizmetlerini vermeye devam ediyoruz. Çünkü sağlığı bir bütün olarak algılıyor ve bu bütünü korumak için pandemi döneminde de risk ve sorumluluk dengesini gözeterek, toplum ağız ve diş sağlığına gereken desteği veriyoruz.

(Visited 13 times, 1 visits today)