Pandemi çocukları takıntılı ve tikli yaptı

Covid-19 pandemisi nedeniyle yaşanan kaygı ve stres, çocuklarda görülen psikolojik rahatsızlıkları da artırdı. Uzmanlar, özellikle tik ve takıntı bozukluklarında ki artışa dikkati çekiyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Uzmanı Doç. Dr. Emel Sarı Gökten,  çocuk ve gençlerin de pandemiden oldukça olumsuz etkilendiğin dile getirdi.

Çocukları en çok bunlar zorladı

Bugüne kadar birçok çocuk ve genç, kendilerinin ve sevdiklerinin bu virüs nedeniyle hasta olduğuna, bazılarının bu hastalığı çok ağır atlattığına şahit oldu Bazı çocuk ve gençlerse, bu nedenle sevdiklerini kaybetti. Hastalık ve bulaşma kaygısı dışında okulların kapanması, derslerini ve arkadaşlıklarını çevrim içi eğitimle sürdürmeye çalışmaları onları zorladı. Arkadaşlarından uzak kalmaları sosyalleşme süreçlerini sekteye uğrattı. Bununla birlikte harekete ve enerjilerini boşaltmaya en çok ihtiyaç duydukları zamanlarında evlerine hapsoldular. Tüm bunların çocuk ve gençlerin ruh sağlığını olumsuz etkilediğini söylemek zor olmaz.

Takıntı bozukluğu ortaya çıkıyor

 Bununla birlikte pandemiyle birlikte virüsün yayılmasını engellemek için uyulması gereken el hijyeni ve temizlik kurallarının sıkça hatırlatılması, yatkınlığı olan çocuklarda takıntı bozukluğunun başlamasına ve devam etmesine neden olmaktadır. Bu dönemde görülen takıntı bozukluğunda belirtiler, el yıkama ve temizlenememe hissi ile başlayıp artmakta ve çoğu zaman buna temizlenme takıntıları dışında başka takıntılar da eklenmektedir. Pandemide özellikle gençlerde depresyon ve kaygı bozukluklarının arttığını söyleyebiliriz. 

Uzun süreli ekrana maruz kalma tikleri artırdı

Uzun süreli ekrana maruz kalmak, tikleri olan çocukların tiklerini iyice kötüleştirdi. Olmayan ancak yatkın çocuklarda da tiklerin ortaya çıkmasına neden oldu. 

İlgi duyduğu alanlarda aktiviteler planlayın

Aileler çocuklarıyla birlikte yapabilecekleri etkinlikler konusunda yaratıcı olmalıdırlar. Çocuklarının sevdiği ve ilgi duyduğu alanları fark edip birlikte aile zamanları, uygun olan zamanlarda birlikte doğa yürüyüşleri ya da geziler, sohbet etme, birlikte masa oyunları oynama gibi aktiviteler yapmaları gereklidir. Aileler bunları yaparken çocuğun ilgisini gözettikleri gibi kendilerinin de keyif alacağı etkinlikleri seçmelidirler. Ailenin her bir üyesinin dahil olacağı ekran kısıtlama saatleri yapılmalı ve herkesin buna uyması sağlanmalıdır.

(Visited 11 times, 1 visits today)