”Önemli olan biyolojik bağ değil, babanın çocuğa gösterdiği yakınlık ve ilgi”

Araştırmalara göre,  babaların çocuklarıyla geçirdikleri zamanın kalitesi, baba-çocuk ilişkisini iyileştiren en önemli faktörlerden biri. Uzmanlara göre, ”Önemli olan biyolojik bağ değil, babanın çocuğa gösterdiği yakınlık ve ilgidir. İlgili babayla büyüyen çocuklar, yetişkinlikte kendilerini daha iyi ifade ediyor. Özellikle yakınlık göstermeyen babanın kız çocukları,  ileride karşı cinsle olan iletişiminde problemler yaşayabilir.”

 

Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, Babalar Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, babalara ve baba adaylarına önerilerde bulundu.

Anneler kadar çocuğunuzun hayatında yer alın 

Anneler kadar babalar da, çocukların hayatında aktif rol almalı. Çocukların deneyimlerine, hayatlarına tanık olmalı.  Özellikle çocuklarının çevreyi keşfetmeye yatkın oldukları yaşamın ilk yıllarında, babaların rolleri ve etkileri oldukça önemli. Babayla sağlıklı ilişkisi olan ve babasından yeterince sevgi alan çocuğun, ileride akranlarıyla iletişiminin de sağlıklı olduğu bilinmekte.    

Önemli olan biyolojik bağ değil, babanın çocuğa gösterdiği yakınlık ve ilgidir

Araştırmalara göre,  babaların çocuklarıyla geçirdikleri zamanın kalitesi, baba-çocuk ilişkisini iyileştiren en önemli faktörlerden biri.  Çocukla verimli vakit geçirmek, çocuğun gereksinimlerini, duygularını ve düşüncelerini daha iyi tanımak için gerekli.  Çocuğun gelişimi, bakımı konusunda ilgili ve sorumluluk alan babalarla büyüyen çocuklar,  yetişkinlikte akademik alanda başarılı ve sosyal ortamlarda kendilerini daha iyi ifade edebilen, işbirlikçi, kendi kararlarının arkasında durabilen bireyler oluyor. Baba olmak için biyolojik bağdan öte, yakınlık ve çocukla o ilişkiyi kurabilmek çok önemlidir.

Baba desteği aile içi iletişimi de güçlendiriyor 

Ailede babanın desteği,  anne-baba ve çocuğun arasındaki iletişimi de güçlendiriyor. İlgili babayla büyüyen çocuklar, yetişkinlikte kendilerini daha iyi ifade ediyor. Babalar çocuklarını destekleyici ve cesaretlendirici olmalı. Bu durum çocuğun kendini keşfetmesi ve hayatın getirdiklerine karşı cesaretli bir duruş sergileyebilmesi açısından faydalıdır. 

Destekleyen baba çocuğa güven verir 

Babanın çocuklarıyla ilişkisi,  çocuğun kendisine olan saygısını da destekler. Destekleyen ve güven veren bir baba tutumu, çocuğun gelişiminin sağlıklı tamamlanması için ve güven duygusunun gelişimi için önemlidir. Özellikle yakınlık göstermeyen babanın kız çocukları,  ileride kendine daha az güvenir ve karşı cinsle olan iletişiminde problemler yaşayabilir. Hem kız çocuk, hem erkek çocuk için baba yoksunluğu, çocuğun gelişiminde problemler yaratabilir. Babaları uzakta olan veya yanlarında olmasına rağmen babalarından yakınlık hissedemeyen çocuklar, bu boşluğu başka şeylerle kapatmaya çalışırlar. 

(Visited 12 times, 1 visits today)