Öfke ”sağlıklı doğal” bir duygu mu?

Birçok insan öfkeyi kötü bir duyguymuş gibi algılıyor. Peki, gerçekten öyle mi? Uzmanlara göre, öfke diğer tüm duygularımız gibi sağlıklı, işlevsel doğal bir duygu.  Sorun yaratan ”öfkenin kendisi değil, yanlış ifade edilişi.”

”Öfke diğer tüm duygularımız gibi sağlıklı, işlevsel doğal bir duygudur. Sorun yaratan, kontrolsüzce ve orantısız ifade edilen öfkedir” diyen Psikolog G. Tansu Ocak,  şunları anlattı:

Öfke nedir?

Öfke, işlevsel bir duygudur ve algılanan bir tehdit veya zarara karşı savaş ya da kaç tepkisini vermemizi sağlar. Öfke, engellendiğimizde veya haksızlığa uğradığımızı düşündüğümüz durumlarda ortaya çıkan bir duygudur. Engellendiğimiz bir durumda o engeli aşmamızı sağlayacak enerjiyi verir bize öfke.

”Öfke bize vurma, kırma hakkı vermiyor”

Öfkelendiğimizde gücümüz artar. Aynı şey haksızlığa uğradığımızda da geçerlidir. Ancak öfke bize engellendiğimiz veya haksızlığa uğradığımız zamanlarda vurma, kırma, dökme veya yıkma hakkı vermiyor. 

”Öfke son derece sağlıklı ve doğal bir duygu”

Öfke; diğer tüm duygular gibi son derece sağlıklı, işlevsel ve doğal bir duygudur.  Birçok insan öfkeyi kötü bir duyguymuş gibi algılıyor. Oysa öfke gerekli bir duygudur ve ifade edilmelidir. Öfke, yüzleşemediğimiz, kaçındığımız durumların bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. Yani sonuç olarak ortaya çıkıyor. 

”Sorun yaratan öfkenin kendisi değil”

Öfke, orantısız ve kontrolden çıktığında yıkıcı hale gelebilir ve kişinin yaşam kalitesini düşürebilir, iş ve sosyal yaşantısında ciddi sorunlara yol açabilir.  Öfke duygusunu yaşayan insan ‘şiddet’ ve ‘saldırganlık’ uygulayınca, işte o zaman öfkeyle sorun yaşamaya başlıyoruz. Bize sorun yaratan’ ifade edilmeyen veya yanlış ifade edilen’ öfkedir. Öfkenin kendisi değil.

(Visited 8 times, 1 visits today)