Meme küçültme ameliyatı emzirme bittikten sonra yaptırılabilir mi?

Meme küçültme operasyonları, estetik kaygıların yanı sıra  memenin ağırlığıyla ortaya çıkan omurga sorunları, omuz ve sırt ağrıları nedeniyle de gerçekleştirilebiliyor. Uzmanlara göre, sağlık durumu uygun olan her kadın meme küçültme ameliyatı olabiliyor.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Haluk Duman, gebelik ya da fazla kilo alımı gibi nedenlerle memede hacimsel olarak aşırı büyüme durumunun, pek çok kadın için önemli bir sorun olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

”Ameliyat emzirme bittikten en az 8 ay sonra yapılmalı”

Aslında kadınlar için sadece estetik bir sorunmuş gibi düşünülse de memedeki hacimsel büyüklüğün yaptığı ağırlık, hem ağrılara ve duruş sorunlarına, hem de meme altında pişik ya da kaşıntı gibi şikayetlere neden olabiliyor.

Süt bezleri, fizyolojik olarak yağ dokularına homojen bir şekilde dağıldığı için küçültme ameliyatında bu bezleri ayrıştırarak korumak mümkün değil. Ameliyatın ardından memenin tüm hacminde bir azalma olduğu için süt miktarında da azalma olması normaldir. Bu nedenle meme küçültme ameliyatının emzirme bittikten en az 8 ay sonrası için planlanması daha sağlıklı.”

(Visited 32 times, 1 visits today)