Masa başı kamburluğu önleme önerileri

Masa başında uzun süre ve yanlış oturma, yaygın tablet ve telefon kullanımına bağlı kamburluk görülme sıklığı, giderek artıyor. Duruş bozukluğuna bağlı olan kamburluk için tıbbi tedaviye gerek olmadığını söyleyen uzmanlar, bu durumun önlenebilen ve geri döndürülebilen bir durum olduğunu belirtiyor.

 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Yeşim Çimen, postural kifoz yani duruş bozukluğuna bağlı olan kamburluğun yanlış hareketten kaynaklandığına işaret ederek, önerilerde bulundu.

30 dakikada bir birkaç dakika mola verin

Öncelikle masada ders çalışırken doğru oturmak önemlidir. Masada öne eğilmeden oturulmalı ve baş, kulaklar omuz hizasında olacak şekilde dik tutulmalıdır. Ayaklar yere düz bir şekilde temas etmeli, dizler yaklaşık doksan derece bükülmeli, diz ve kalçalar aynı düzlemde olmalıdır. Bunun sağlanması için ayak tahtalarından yararlanılabilir.

Sandalye 360 derece dönebilmeli ve arka eğimi, yüksekliği ve kollukları ayarlanabilir olmalıdır. Güvenli hareket için ise beş ayaklı olması tercih edilir.

Ders çalışma koltuğu belin dik durmasını sağlayacak şekilde ayarlanmalı, sırt koltuğa yaslanmalıdır. Bel kavisi gerekirse bir bel yastığı ile desteklenmelidir.

Monitör ekranının üstü gözümüzle aynı seviyede ya da gözümüzden birkaç santim yukarıda olmalıdır. Daha alçakta olması eğilmemize ve sırtta kambur oluşumuna yol açar.

Sürekli masa başında oturmak postürümüzün bozulmasına neden olacağından kısa süreli ama sık dinlenme araları önerilmektedir. Bu yüzden 30 dakikada bir, birkaç dakika mola vererek oda içinde yürümeli, esneme hareketleri yapılmalıdır.

Duruş bozukluğuna karşı yüzme, özellikle de sırt üstü yüzme, bel, sırt ve boyun egzersizleri, pilates ve yoga başta olmak üzere düzenli spor yapılması gerekmektedir.

Dik duruş korseleri etkili bir yöntem mi?

Duruş bozukluğuna bağlı olan kamburluk için tıbbi tedaviye gerek yoktur. Dik duruş korselerinin kullanımı zor olduğundan kamburluğu önlemede etkili bir yöntem değildir.

(Visited 15 times, 1 visits today)