Korona gündüz diş sıktırıyor, akşam da gıcırdatıyor

Koronavirüs stresi ve endişesi gündüz diş sıkma, geceleri de diş gıcırdatmayı artırdı. Yapılan araştırmalara göre, salgın döneminde bu sorunu en çok 35-55 yaş arası kişiler yaşadı.

Koronavirüs stresi ve endişesi gündüz diş sıkma, geceleri de diş gıcırdatmayı artırdı. Diş Hekimi Pertev Kökdemir,  konuya ilişkin şunları anlattı.

35-55 yaş arası daha fazla yaşıyor

Yapılan araştırmalara göre, koronavirüs ve etkileri nedeniyle yaşanılan stres ve endişe, gündüz diş sıkma, geceleri de diş gıcırdatma sorunu yaşayanların sayısında önemli bir artışa neden oldu. Bu sorunu en çok 35-55 yaş arası kişiler yaşadı.

Evden çalışma ve maddi sıkıntılar tetikledi

Yaşlı ebeveynlerin desteği olmadan evde çocuk bakmak, maddi sıkıntılar, yaşlı ebeveynler için duyulan endişe ve orta yaşlı kuşağın evden çalışma sebebiyle yaşadığı stres, çene ve diş sıkma sebepleri arasında yer aldı. 

Aşırı baş, boyun ve sırt ağrısıyla kendini gösteriyor

Diş sıkma ve gıcırdatma zamanla çeneyi açamama, çene ekleminden klick sesi gelmesi, yemek yemede ve çiğnemede zorluğa ek olarak ,yaşanan uykusuzluk sebebiyle gün içinde  aşırı baş, boyun ve sırt ağrısıyla  kendini ele veriyor.

Tedavide botoks yöntemi

Botoks yöntemi, diş sıkma tedavisine yardımcı oluyor. Botoks yöntemiyle kaslara zarar vermeden ve çiğnemeyle ilgili sorun yaşamadan, kaslardaki stres ve aşırı çiğneme kuvveti ortadan kaldırılarak, kasta rahatlama sağlanmaktadır. Botoks, kas dokusundaki sinirleri kısmen bloke ederek kasın kasılmasını engeller ve kasın kasılması için gereken sinyalin kasa ulaşmasını önler.

Etkisi 4-6 ay sürüyor 

Uygulama 15-20 dakika gibi kısa bir sürede yapılmaktadır. Botoksun süresi ortalama 4-6 ay devam eder. Ama şikayeti devam eden hastalara tekrarlama dozları 6 ay sonra yapılabilmektedir.

(Visited 12 times, 1 visits today)