Kolonya ve dezenfektan ellerinizi kurutmasın

Koronavirüs salgınıyla fazla kullanılmaya başlanan kolonya ve dezenfektan, ellerde çatlama ve kuruma gibi şikayetlere neden olmaya başladı. Uzmanlara göre, bunu önlemek için kolonya ve dezenfektanlar yüzey teması olduğu zaman kullanılmalı. Diğer zamanlarda eller mümkün olduğu kadar ılık suyla, kimyasal içeriği az olan, kişiye özel katı kalıp doğal sabunlarla yıkanmalı. Eller yıkandıktan sonra yine kimyasal içeriği az olan, parfümsüz nemlendiriciler kullanılmalı.

Anadolu Sağlık Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Kübra Esen Salman, koronavirüs salgını nedeniyle fazla kullanılan kolonya ve dezenfektanların oluşturduğu çatlama ve kurumayı önlemek için önerilerde bulundu.

  Ev dışındayken kolonya ve dezenfektan, ev içinde sabun  

Evimiz dışındayken en kolay el hijyeni yöntemi, dezenfektanlar ve kolonyalar. Ancak bunların içindeki kimyasallar ve alkol ellerde kurumalara, çatlamalara ve egzamalara sebep olabiliyor. Ellerimizi yıkayabildiğimiz yerlerde sabun ve suyla yıkamak daha doğru. Ancak mümkün olmadığında kolonya ve dezenfektanları kullanmalıyız. Özellikle de yüzey teması varsa.  Ayrıca içeriğine dikkat etmeliyiz. Alkol oranı yüzde 70-80’in altında olanların dezenfekte edici etkisi yetersiz. Ayrıca içeriğinde gliserin olanları tercih edersek, bir taraftan nemlendirme etkisinden de yararlanmış oluruz. Parfüm, koku içeriği de az
olanları tercih etmeliyiz.

Ilık su, katı sabun  

Ellerimizi yıkarken mümkün olduğu kadar ılık suyla, kimyasal içeriği az olan kişiye özel katı kalıp doğal sabunlar kullanmaya özen gösterelim. Ellerimizi en az 20 saniye hiç yıkanmamış yer kalmayacak şekilde yıkayalım. Eller yıkandıktan sonra yine kimyasal içeriği az olan, parfümsüz nemlendiriciler kullanmaya özen gösterelim. Nemlendiricileri sürdükten sonra günlük hayatımıza devam edebilmemiz açısından ellerde yapışıp kalan ya da kayganlığı arttıran doğal zeytinyağı gibi ürünlerin kullanılması uygun olmayacaktır.

(Visited 6 times, 1 visits today)