Karadeniz MS Derneği’nden hastalara online ”nörorehabilitasyon”

Multiple Skleroz (MS) hastalığı, Türkiye’de yaklaşık 80 bin kişiyi etkiliyor. Koronavirüs salgını,  hastanede geçirilen sürenin kısıtlı olması, ulaşım problemi gibi nedenler tedavinin önemli bir kısmı olan nörorehabilitasyon uygulamalarını güçleştiriyor. Bu sorunlardan yola çıkan Karadeniz MS Derneği, online rehabilitasyon projesini hayata geçirdi. Bu program sayesinde hastalar, hastaneye gelmeden elektronik platformda nörorehabilitasyon uygulamalarından yararlanabilecek.

Multiple Skleroz (MS) dünyada yaklaşık 3,5 milyon, Türkiye’de ise  80 bin kişiyi etkiliyor. MS hastalarının Covid-19 pandemisi döneminde ve sonrasında yaşam kalitelerini devamlı kılmak ve tedavilerini aksatmamak amacıyla, Karadeniz MS Derneği tarafından ”MS Hastalarına Online Rehabilitasyon Projesi” hayata geçirildi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı ve Karadeniz MS Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Terzi, projeye ilişkin şunları anlattı.

Özellikle genç erişkin yaş grubunda görülen bir hastalık

Multipl skleroz , özellikle genç erişkin yaş grubunda görülen nörolojik bir hastalıktır. Görme kaybı, yorgunluk, dengesizlik, güçsüzlük, idrar problemi ve bilişsel fonksiyonlarda etkilenme görülebilir ve bu tablolar hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir.

Nörorehabilitasyon tedavinin önemli bir kısmı

Hastaların hastalıklarıyla olan yolculuklarında yaşam kalitesini artırmaya yönelik farklı uygulamalar bulunuyor. Her hastanın hastalık seyri kendine özgü olup, uygulanacak tedaviler de o hastaya göre belirlenmektedir. Hastaların fiziksel ve bilişsel fonksiyonlarının bozulmaması ve eğer etkilenme varsa rehabilite edilmesi hasta yaşam kalitesi açısından oldukça önemlidir.

Hastane ve kliniklerde hastaların geçirdikleri sürenin kısıtlı olması, pandem, ulaşım problemi, engellilik gibi nedenlerle hastaneye ulaşmakta yaşanan zorluklar, tedavinin önemli bir kısmı olan nörorehabilitasyon uygulamalarını güçleştiriyor. Bu durum hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkileyerek, nörorehabilitasyon uygulamalarının verimliliğini azaltabiliyor.

Online nörorehabitasyon uygulaması

Multipl Skleroz Hastalarına Yönelik Nörorehabilitasyon Uygulamaları başlıklı programımız sayesinde, hastaların hastaneye gelmeden ,elektronik platformda nörorehabilitasyon uygulamalarından yararlanabilmesini amaçladık. Hastalarımız kendilerine uygun nörorehabilitasyon uygulamalarına bu programda ulaşabilirler ve kendi kişisel gelişimlerini, alanında uzman akademisyenlerimizin desteğiyle izleyebilirler. 

Ekran başında düzenli egzersiz

Projenin teknik altyapısını gerçekleştiren Adapha Yapay Zeka ARGE ve Yazılım Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Görevlisi Sema Gül Türk de, şu bilgileri verdi:

Hastaların bireysel olarak fizyoterapi bakış açısıyla değerlendirilmesi ve bu değerlendirmelere uygun egzersiz planının oluşturulması, hastanın yaşam kalitesini optimize etmek için etkin tedavi modaliteleridir. Düzenli egzersizin aynı zamanda bağışıklık sistemini olumlu yönde etkilediği kanıtlanmıştır. Bu projeyle MS hastalarının evlerinde ekran karşısına geçerek, kendilerine uygun egzersizi düzenli bir şekilde yapmasını sağlamayı hedefliyoruz. Bu program sayesinde kronik hastaları evden takip ederek gerekli yönlendirmeleri yapabileceğiz.

Programa buradan ulaşabilirsiniz

Türkiye’deki MS hastalarının hastaneye gitmeden elektronik platformda nörorehabilitasyon uygulamalarından yararlanabilmelerini amaçlayan, Multipl Skleroz Hastalarına Yönelik Nörorehabilitasyon Uygulamaları başlıklı  programa, http://www.msnrhb.com/ adresinden ulaşılabilecek.

(Visited 13 times, 1 visits today)