İlklerin bebeği ”Ömer Özkan”, 4.5 yıllık tedaviyle hayata ”merhaba” dedi

Dünyada ilklerin bebeği olan ”Ömer Özkan”, dünyaya merhaba demek için 4.5 yıl bekledi. Dünyada ilk kez kadavradan rahim nakli yapılan Derya Sert, 2016 yılında Prof. Dr. Mustafa Bahçeci ve ekibi tarafından takip edilmeye başlandı. Üreme tıbbındaki son gelişmeler, 4.5 yıl boyunca kendisine uygulandı. Ekibin elindeki tek embriyonun en doğru transfer gününü belirlemek için,  ERA testi uygulandı. Ve dünya literatürüne giren Ömer Özkan bebek, 4 Haziran’da hayata ”merhaba” dedi.

Dünyada ilk kez kadavradan rahim nakli yapılan Derya Sert, anne oldu. İlk başarılı rahim naklinden 9 yıl sonra 33 yaşındaki Derya Sert, 4 Haziran 2020’de bebeğini kucağına aldı.

Derya Sert, 2011 yılında Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından gerçekleştirilen rahim naklinin ardından, 2016 yılında Prof. Dr. Mustafa Bahçeci ve ekibi tarafından takip edilmeye başlandı. Sert’e, anne olabilmesi için tüp bebek tedavisi başlandı.

4.5 yıl boyunca gün gün izlendi

Ailesi tarafından adı ”Ömer Özkan” olarak konulan ilklerin bebeği için, üreme tıbbındaki bütün yenilikler takip edildi.  Doğru tedaviye uygulamak için Prof. Dr. Bahçeci ve Doç. Dr. Kübra Boynukalın,  . Derya Sert, 4.5 yıl boyunca gün gün izledi.  Embriyonun rahme tutunması ve sağlıklı şekilde büyüyebilmesi için üreme tıbbındaki yeniliklerden faydalanıldı. 

Kişiselleştirilmiş tüp bebek yöntemi uygulandı

Derya Sert’e,  kişiselleştirilmiş tüp bebek yöntemi uygulandı.  Bu süreç içerisinde birtakım denemeler yapıldı. Embriyoların tutunabilmesi ve sağlıklı büyümesi için rahmi hazırlamak ve doğru transfer zamanını belirlemek çok büyük önem taşıyor. En uygun rahim ortamını elde etmek için birçok teknik uygulandı. Tutunma potansiyeli en yüksek embriyoyu elde etmek için embriyolara genetik test gerçekleştirildi. 

Tek embriyo doğru zamanda transfer edildi

ERA testi ile en doğru transfer günü belirlendi.  Ve ekibin elindeki tek embriyo, doğru zamanlamayla transfer edildi. Ve Derya Sert’e güzel haber verildi.   33 yaşındaki Derya Sert, 4 Haziran 2020’de bebeğini kucağına aldı.

 

 

(Visited 12 times, 1 visits today)