İlişkinizi ”Technoference” kurbanı etmeyin

İkili ilişkilerde iletişim çok önemli. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki, çiftler veya eşler bir aradayken yüzde 69 oranında teknolojik araç kullanıyor. Bu durum da iletişimi olumsuz yönde etkiliyor. Uzmanları göre, ”Technoference” yani teknolojik araçların kullanımı nedeniyle, çiftlerin iletişim ve etkileşimlerinin bozulması artık çok sık rastlanan bir durum. 

Bahçeşehir Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Hizmetleri Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Seda Gökçe Turan,  teknolojik aletlerin kullanımının artmasıyla çiftler arasında gündeme gelen iletişim problemlerine dikkati çekti.

Pandeminin etkisiyle daha da arttı

Pandeminin de etkisiyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de teknolojik aletlerin kullanımı artarken, Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) 2020 yılında 16-74 yaş aralığında internet kullanımının yüzde 79 olduğunu açıklamıştı. Yine araştırmaya göre, 2019 yılında evden internet erişim yüzde 88 iken bu oran 2020 yılında yüzde 90’lara çıktı.

Konuyla ilgili 2020 yılında Brandon McDainiel ve ekibinin yapmış olduğu araştırmanın sonuçlarına göre, çiftler veya eşler bir aradayken yüzde 69 oranında teknolojik araç (e-mail, telefon, bilgisayar vb) kullandıklarını söylüyor. Ve  bunun da iletişimi olumsuz yönde etkilediğini görüyoruz. 

Teknoference

İletişimin teknolojik araçların yoğun kullanımıyla sekteye uğramasını ifade eden teknoference tabiri burada karşımıza çıkıyor. Yoğun bir teknoloji kullanımı ki buradan sadece sosyal medya veya telefon kullanımını anlamamamız gerek. Çevrim içi oyunlar, sürekli gelen iş mailleri, günlük haberleri patolojik olarak ve sürekli takip etmek, gündemi sürekli kaçıracağım korkusuyla sürekli internet kullanmak, haber sitelerini takip etmek, sağlık haberleriyle alakalı sürekli tarama yapmak da aile içi iletişimi olumsuz etkileyen faktörler. Sohbet etmek, birbiriyle ilgilenmek yerine sürekli teknolojik araç kullanımı şüphesiz ki iletişimi azaltacak ya da olumsuz etkileyecektir.

Teknoloji çağında olduğumuzu unutmadan… 

Ancak  teknoloji çağında yaşadığımızı unutmamak gerekli. İletişimi destekleyecek veya arttıracak şekilde teknolojik araçların hayatımıza entegrasyonu çok önemli. Ancak  technoference artık çok sık rastlanan bir durum. Bu sebeple özellikle yeni evli çiftlerin ilişkilerinin kalitesini korumak veya arttırmak için technoference hakkında bilgi sahibi ve farkındalıklı olması çok önemli.

(Visited 39 times, 1 visits today)