İdeal saç ekimi kime yapılır

Saç dökülmesi sorunu yaşayanların sıkça başvurduğu bir yöntem olan saç ekimi, ülkemizde son derece başarılı bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Son yıllarda saç ekimi operasyonları hızla artıyor, yurtdışından saç ektirmek için gelen Türkiye’ye gelen hasta sayısı da gün geçtikçe çoğalıyor.

Uzman Dr. Hikmet Dulundu, saç ekimi ile ilgili merak edilen konularda bilgiler verdi.

Saç ekimi için en uygun hastaların androjenik olarak tanımlanan erkek tipi saç dökülmesine sahip hastalar olduğunu belirten Dulundu, bu hastalarda saç dökülme nedeninin yaş, hormonlar ve ailesel kalıtım olabildiğinin altını çiziyor.

Operasyon öncesi kan sulandırıcılardan uzak durulmalı

Saç ekiminde bir yaş sınırı bulunmadığını hatırlatan Hikmet Dulundu, sözlerini şöyle sürdürüyor:

Saç ekimine başvuran hastada önce saç analizi yapılıyor, kökleri alacağımız ense bölümü ve ekim yapılacak alan bölgeler analiz ediliyor. Çünkü saç dokusunun yapısı, saç telinin incelik ve kalınlığı elde edilecek sonuçları doğrudan etkiliyor. Ardından saç ekimi yapacağımız hastaya bir bakıma cerrahi bir operasyon yapılacağı için kullanılacak ilaçlara karşı bir alerjisi bulunup bulunmadığını anlamak için testler yapıyoruz. Bütün bunlar tamamlandıktan sonra hastaya bu süreci anlatıyor, ekim öncesi ve sonrası dikkat etmesi gerekenleri aktarıyoruz. Operasyondan önce hastanın aspirin, E vitamini, ginkgo biloba gibi kan sulandırıcılarını kullanmamasını istiyor, işlem sonrasında da bir süre bu ilaçları kullanmayacağı hatırlatıyoruz. Ekim yaklaşık 6-8 saat arası sürüyor ve lokal anestezi ile yapılıyor.”

Ekim sonrası kimyasal içerikli ürünler kullanılmamalı

Ekim sonrasında enfeksiyonlarla karşılaşmamak için ekim ve kök alım bölgesinin temiz tutulmasının önemli olduğunu ifade eden Hikmet Dulundu, ekim sonrası süreci ise şöyle anlatıyor:

“Ekimden 24 saat sonra ilk saç yıkama operasyonun gerçekleştiği merkezde yapılır ve hastaya daha sonraki yıkamaları nasıl yapacağını öğretilir. Saç köklerinde oluşacak kabuklanmaların engellenmesi için saçın yıkanması ve kremlenmesi önem taşır. Ekim sonrası 15 gün boya, jöle veya kimyasal içerikli ürünleri kullanılmamalı; hamama, saunaya, havuza, denize girilmemelidir. Yatış pozisyonuda ekim yapılan hastalarda önem arz eder. Biz hastalara sırtüstü yatmayı öneriyoruz, yüz üstü yatıldığında ekim yapılan kökler zarar görebilir. Eğer hasta operasyondan hemen sonra yolculuk yapmak durumundaysa şişme boyunluk ile seyahat ederek ekili bölgenin cama, koltuk gibi bölgelere temastan uzak durulmalı. Hastalar bu operasyonun en verimli halinin elde edilmesi için bir yıla ihtiyaç olduğunu da unutmamalı.”

(Visited 69 times, 1 visits today)