Güney Afrika’dan Hollanda’ya gelen 61 yolcuda Covid-19 çıktı

Güney Afrika’dan Hollanda’ya gelen 61 yolcuda Covid-19 çıktı

 

Güney Afrika’da koronavirüsün daha bulaşıcı olduğu düşünülen yeni türü Omikron’un ortaya çıkmasının ardından,  bu ülkeden Hollanda’ya gelen onlarca yolcunun Covid testi pozitif çıktı, virüsün türü araştırılıyor.

AjansBizim haberine göre, Hollandalı yetkililer, dün 2 KLM uçuşuyla  Cape Town ve Johannesburg’dan Amsterdam’ın Schiphol Havaalanı’na gelen yaklaşık 600 yolcuya test yapıldığını söyledi. Sağlık bakanlığı,  yolculardan 61’inde Covid testinin pozitif çıktığını, bu yolcuların Schiphol Havaalanı yakınındaki  bir otelde izole edileceklerini açıkladı.

Bakanlık açıklamasında,  pozitif test sonuçlarının yeni Omikron varyantı olup olmadığının hızla araştırılmaya başlandığı belirtildi.

Hollanda hükümeti, dün Güney Afrika’dan tüm uçuşlara yasak getirmiş, Sağlık Bakanı Hugo de Jonge, yasak öncesi Hollanda yolunda olanlarınsa, test yapılıp karantinaya alınacaklarını açıklamıştı.

Yeniden kapandı

Vaka sayısı günlük 20 bini geçen Hollanda’da yarından itibaren 17.00- 05.00 saatleri arasında kısmi sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Zorunlu ihtiyaç malzemesi satmayan yerler akşamları kapanacak, maske-mesafe kuralı sıklaştırılacak ve üçüncü doz aşı uygulamasına hız verilecek.

Hollanda hükümeti, ayrıca yeniden evden çalışılması tavsiyesinde bulunuyor.  

 

(Visited 8 times, 1 visits today)