Future Of Laboratories programının ikincisi gerçekleştirildi

Future Of Laboratories  (FOL) programının ikincisi gerçekleştirildi. Siemens Healthineers Türkiye tarafından geçtiğimiz yıl üniversite öğrencileri için kurgulanan program, bu yıl FOL² adıyla sağlık girişimcilerine özel olarak yapıldı.

Siemens Healthineers Türkiye tarafından düzenlenen ve Siemens Healthineers’ın laboratuvar alanında dünyadaki ilk sertifika programı olan Future Of Laboratories’in (FOL) ikincisi, bu yıl FOL² adıyla sağlık girişimcilerine özel olarak gerçekleştirildi.

Siemens Healthineers Türkiye öncülüğünde, Acıbadem Mehmet Aydınlar Üniversitesi ve Acıbadem Labmed’in iş birliğiyle geçtiğimiz yıl üniversite öğrencileri için kurgulanan ‘Future of Laboratories’ programı, bu sene girişim ekosistemi içerisinde yer alan ve sağlık dikeyinde faaliyet gösteren yerli girişimlere katkı sağlamak üzere Kuluçka Programı olarak yeniden şekillendirildi. Program kapsamında ilk üçe giren projeler Siemens Healthineers tarafından global proje mentorluğu almaya hak kazandı.

Eğitimlerin ardından gerçekleştirilen demo günü, Acıbadem Üniversitesi Kerem Aydınlar Kampüsü’nde düzenlendi. Girişimcilerin projelerini sağlık profesyonellerine sunduğu oturumlara Siemens Healthineers Türkiye Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Enis Sonemel, Türkiye Laboratuvar Diagnostiğinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gürdal Şahin, Siemens Healthineers Orta Doğu ve Avrupa Bölgesi Laboratuvar Çözümlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Martin Fuhrer, Siemens Healthineers Innovation Think Tank Başkanı Sultan Haider, Acıbadem Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güldal Süyen, Acıbadem Labmed Klinik Laboratuvarları CEO’su Prof. Dr. Mustafa Serteser ve İstanbul İl Sağlık Müdürü Kemal Memişoğlu da katıldı.

Yerli projelere destek

FOL² Kuluçka Programı, Türkiye laboratuvar diagnostiği dünyasının önde gelen fikir liderlerinin katkılarıyla hazırlanan eğitimlerle, laboratuvar girişimcilerine bilgi ve birikim kazandırmayı amaçlıyor. Bu yılki programa dahil olan girişimciler, uzman eğitmenler tarafından verilen eğitimlerle fikirlerini projeleştirerek demo gününe hazırlandı. Demo gününde yatırımcılar ve sektörün fikir liderleriyle buluşan girişimciler, kendilerini tanıtma ve bağlantı kurma fırsatı elde etti.

Projeler ağırlıklı olarak klinik laboratuvar süreçlerinde yapay zekâ, pre-analitik süreçlerde dijital ve akıllı uygulamalar, dijital morfoloji, disiplinler arası test geçişleri, yeni nesil hasta başı (POC) tanı cihazı çözümleri ve laboratuvar süreçlerinde insana bağlı hataların azaltılması üzerine yoğunlaştı.

Sekiz yerli girişimci projesinin yatırımcılarla buluştuğu demo gününde en beğenilen üç proje NevaSoft, Onreal Biotechnology, Retinow Sağlık Teknolojileri ve ARGE Sanayi A.Ş.’ye ait projeler oldu. Nevasoft, geliştirdiği yapay zekâ destekli kan analiz yazılımıyla birinci proje seçildi.

”Yapay zekanın girişimci akıllara ihtiyacı var”

Demo Günü’nde ”Sağlık Sektöründe İnovasyon” konulu bir konuşma gerçekleştiren İstanbul İl Sağlık Müdürü Kemal Memişoğlu, Türkiye’de sağlık sektörünün ciddi bir inovasyon ve proje geliştirme potansiyeline sahip olduğuna değinirken, bu potansiyelin projeleştirilerek hayata geçirilmesinde kamu, girişimciler ve özel sektör iş birliğinin öneminden bahsetti.

Özellikle laboratuvar süreçlerinde yapay zekâ kullanımının popülaritesine dikkati çeken Memişoğlu, şöyle dedi:

”Sağlıkta yapay zekâ kullanımı muayeneden, teşhise, tedaviye, hızlı ve hatasız veri analizine kadar biz profesyonelere ve sağlık kurumlarına sayısız faydalar sunuyor, evet. Ancak bir adım öteye gidip, inovatif olmak için yapay zekanın girişimci akıllara ihtiyacı var. Bugün burada tam da bu noktayı iyi anlamış, yapay zekayı akla dönüştürmeyi hedefleyen bir toplulukla beraberiz. Bu tür programların çoğalmasını ülkemizdeki sağlık sektörünün gelişimi açısından çok önemli buluyorum.”

(Visited 7 times, 1 visits today)